ادعای 'به روخانه انداختن شهروندان افغان'؛ هیأت مشترک کابل و تهران امروز تحقیق را 'آغاز می‌کند'
وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که در نتیجه مذاکرات انجام شده میان کابل و تهران درباره پیدا نمودن حقایق پیرامون"ادعادی به رودخانه انداختن مسافران افغان توسط مرزبانان ایران" در مرز میان دو کشور، کمیساریای مرزی دو کشور امروز(چهارشنبه ۲۴ثور/اردیبهشت) تحقیق را آغاز کردند.

در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان آمده که این تحقیق براساس قرارداد کمیساران مرزی میان ایران و افغانستان که در سال ۱۳۳۵ خورشیدی امضا شده، آغاز خواهد شد.

وزارت خارجه افغانستان آغاز تحقیق کمیساریای مرزی میان دو کشور را "پیدا نمودن حقیقت، چگونگی حادثه را تشخیص و زمینه تامین عدالت را مساعد خواهد کرد."

وزارت خارجه افغانستان افزوده که افغانستان این حادثه را تا تامین عدالت با تمام قوت بررسی خواهد نمود.

با افزایش اعتراض و خبرساز شدن ادعای انداختن مسافران افغان به رودخانه توسط مرزبانان ایرانی شب دوشنبه (۲۲ ثور) وزارت خارجه ایران اعلام کرد که "در تاریخ مورد نظر و در محدوده ادعایی نه تنها چنان واقعه‌ای رخ‌نداده و مواجهه‌ای از هیچ نوع میان نیروهای جمهوری اسلامی ایران با اتباع افغان رخ‌نداده است".

براساس ادعاها سربازان ایرانی، مرزبانان ایرانی شهروندان افغان را در این محل به رودخانه انداخته‌اند
براساس ادعاها مرزبانان ایرانی شهروندان افغان را در این محل به رودخانه انداخته‌اند

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران افزوده بود که هیج رویدادی مبنی بر انتقال افراد به اردوگاه یا رفتارهای دور از شان انسانی گزارش نشده و "در آن زمان، به دلیل شرایط خاص جوی در منطقه حتی هیچگونه ورود اتباع افغان به خاک ایران ثبت نشده است".

این در حالی است که محمد حمید طهماسی، رئیس هیأت حقیقت‌یاب افغانستان که به دستور رئیس جمهوری افغانستان "ادعای به رودخانه انداختن مهاجران افغان توسط مرزبانان ایران" را بررسی می‌کند، می‌گوید که یافته‌های اولیه آنها نشان داده که "۱۰ نفر در این حادثه کشته شده‌اند و ۱۵ نفر دیگر ناپدید هستند."

او گفت که بر اساس تحقیقات اولیه شمار شهروندان افغان ۴۶ نفر بودند که وارد مرز ایران شده بودند.

به گفته او ۱۷ نفر از این مسافران ناپدید بودند که روز شنبه، ۲۰ ثور/اردیبهشت، دو نفر آنان پیدا شدند و از سرنوشت ۱۵ نفر دیگر اطلاعی در دست نیست.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.