زنگنه: ذخیره‌سازی بنزین ایران به بی‌سابقه‌ترین رقم رسیده است
اظهارات زنگنه درباره ذخیره‌سازی بنزین ایران به بی‌سابقه‌ترین رقم تاریخی نشان می‌دهد که کشور بنزین مازاد دارد، اما قادر به فروش آن نیست.

وزیر نفت ایران از اوج‌گیری ذخیره‌سازی بنزین در کشور به «بی‌سابقه‌ترین رقم تاریخی» خبر داده است.

بیژن نامدار زنگنه روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت در نشست معاون اول رئیس‌جمهوری با مدیران وزارت نفت گفت که این ذخیره‌سازی در پی افت تقاضای داخلی و خارجی برای بنزین به‌دلیل شیوع کرونا صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، او همچنین از افت سوددهی پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های کشور، تعلیق موقت برخی پروژه‌های صنعت نفت به‌ویژه منطقه عمومی پارس، کاهش ۴۰ درصدی دریافت خوراک صنایع پایین‌دستی پتروشیمی نسبت به پارسال، تعطیلی بیشتر بخش‌های تولید قیر و کاهش فروش فرآورده‌های نفتی به خاطر شیوع کرونا خبر داد.

متوسط مصرف روزانه بنزین ایران در سال گذشته خورشیدی ۹۷ میلیون لیتر بود، اما گزارش‌ها حاکی است که طی دو ماه گذشته این رقم به ۶۵ میلیون لیتر کاهش یافته است.

قیمت نفت در بازارهای جهانی طی دو ماه گذشته به شدت افت کرده و هم اکنون قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه ژوئیه به ۳۰ دلار رسیده است که نصف سطح سه ماه قبل است.

ایران امیدوار بود با افزایش قیمت بنزین در آبان پارسال، بتواند علاوه بر افزایش درآمدهای داخلی از فروش این فراورده نفتی، صادرات آن را نیز افزایش دهد، اما اظهارات زنگنه درباره ذخیره‌سازی بنزین ایران به بی‌سابقه‌ترین رقم تاریخی نشان می‌دهد که کشور بنزین مازاد دارد، اما قادر به فروش آن نیست.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.