انتقاد مقام دولتی از رسانه‌ای شدن الزام «شرط رضایت شوهر» در آزمون دستیاری دندانپزشکی

یک مقام وزارت بهداشت در واکنش به پرداختن برخی رسانه‌ها به موضوع رضایت شوهر در مورد خدمت زنان داوطلب دوره دستیاری دندانپزشکی، گفته این موضوع اتفاق جدیدی نیست و انتشار آن «پروپاگاندای رسانه‌های خارجی و بیگانه است».

رسانه‌های داخل ایران طی روزهای اخیر موضوع «الزامی شدن» رضایت شوهر برای آزمون دستیاری دندانپزشکی را منتشر کردند.

از جمله وب‌سایت همشهری در روز ۲۲ اردیبهشت ماه گزارش داده بود راهنمای آزمون پذیرش دستیار در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی دربرگیرنده فرم تعهدنامه‌ای برای زنان متأهل است؛ رضایت‌نامه‌ای که شوهر باید آن را پر کند تا به زن اجازه ادامه تحصیل و اشتغال بدهد.

سلامت‌نیوز، وب‌سایت دیگری است که یک روز بعد گزارش داد «طبق فرمی که وزارت بهداشت در دفترچه آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی اضافه کرده همسر پذیرفته شده باید رضایتش را برای ادامه تحصیل کتبا اعلام کند».

این موضوع در فضای مجازی و بین کاربران ایرانی نیز بازتاب فراوانی یافت.

حال اما بهزاد هوشمند، دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا اظهار کرده که این «موضوع اتفاق جدیدی نیست».

آقای هوشمند می‌گوید بازتاب این موضوع «نادرست و پروپاگاندای رسانه‌های خارجی و بیگانه است که دنبال حاشیه‌سازی هستند».

فرم تعهدات مربوط به خدمت ظاهرا مدتی است که در دفترچه آزمون دستیاری دندانپزشکی وجود داشته است. خود فرم را می‌توان در جست‌وجوگر گوگل پیدا کرد که تاریخ ثبت آن به سال‌های پیش باز می‌گردد.

در آئین‌نامه پذیرش دانشجوی دستیار دوره‌های تخصصی دندانپزشكی در سال ۷۱، در فصل چهارم، «تعهدات خدمت»، آمده است «كلیه خانم‌های پذیرفته‌شده در آزمون ورودی قبل از معرفی به مراكز آموزش‌دهنده و شروع دوره دستیاری موظف هستند كه مجوز كتبی و محضری از همسر خود مبنی بر موافقت با تحصیل و تعهد خدمت ایشان در دانشكده مربوطه كه دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشكی و تخصصی تعیین نموده است ارائه کنند.».

آقای هوشمند با وجود انتقاد از بازتاب این موضوع از اصل آن دفاع کرده و گفته «کاملا در راستای تحکیم خانواده تصویب شده است، و نمی‌توان از آن به عنوان شرط ادامه تحصیل برای زنان از سوی همسر تلقی کرد».

اما منتقدان طرح می‌گویند این تعهدنامه می‌تواند کاملا مانع از تحصیل یا کار زنان شود و عملا نشانه‌ای از نابرابری حقوق زن و مرد است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.