حادثه شلیک به ناوچه کنارک؛ رهبر و رئیس جمهوری ایران دستور رسیدگی دادند
رهبر و رئیس جمهوری ایران دستور رسیدگی به حادثه شلیک به ناوچه کنارک را صادر کردند. همزمان فرمانده ارتش هم گفته چهار گروه کارشناسی نظامی در حال رسیدگی به موضوع هستند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه هیات دولت گفته است دلایل حادثه شناور کنارک در آینده روشن و پس از مشخص شدن، برای مردم بیان می‌شود.

دستور حسن روحانی سه روز پس از آن صادر می‌شود که در جریان یک رزمایش دریایی در آب‌های نزدیک بندر جاسک، ناو جنگی جماران نیروی دریایی ارتش ایران به ناوچه کنارک شلیک کرد.

ارتش ایران در اطلاعیه‌ای تایید کرد که در این حادثه ۱۹ نفر جان خود را از دست دادند و ۱۵ نفر مجروح شدند.

در اطلاعیه ارتش هیچگونه اشاره‌ای به چگونگی وقوع این حادثه و گزارش خبرنگاران حاضر در محل مبنی بر شلیک اشتباهی ناو جماران به ناوچه کنارک نشده است.

آیت‌الله خامنه‌ای: مقصران شناسایی شوند

بازدید ۱۱ سال قبل آیت‌الله خامنه‌ای از ناوچه جماران
بازدید ۱۱ سال قبل آیت‌الله خامنه‌ای از ناوچه جماران

روز گذشته هم آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران در پیام تسلیت خود از مسئولان خواست که "ابعاد این حادثه را به درستی روشن" کنند.

او در این پیام گفت که "ضمن شناسائی مقصران احتمالی، تدابیر لازم برای عدم تکرار چنین پیشامد‌های خسارت بار و تلخی اتخاذ شود".

آیت‌الله خامنه‌ای ۱۱ سال قبل از ناو جماران بازدید کرده بود.

ناو جماران که ساخت ایران است به موشک های ضدکشتی مجهز است.

فرمانده ارتش: چهار گروه در حال بررسی حادثه کنارک هستند

امروز، عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش ایران هم گفت چهار گروه کارشناسی از ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت دفاع، ارتش و نیروی دریایی ارتش از لحظهای که حادثه کنارک اتفاق افتاده در حال بررسی موضوع هستند.

آقای موسوی گفته در این جور حوادث کار خیلی پیچیده است و تعیین اینکه چه بخشی از سانحه مربوط به فناوری و چه بخشی مربوط به نیروی انسانی است کار بسیار دقیقی است.

نیروی دریایی ارتش ایران می‌گوید که برای شناور کنارک در آب‌های دریای عمان یکشنبه شب سانحه به وجود آمد و بر اثر آن ۱۹ پرسنل نیروی دریایی کشته شدند.

پیش از آن برخی رسانه‌های ایران به طور غیررسمی گزارش داده بودند که شناور کنارک بر اثر شلیک اشتباهی موشک از ناو جماران دچار حادثه شده است.

ناوچه کنارک از جمله شناورهای پشتیبانی کلاس هندیجان است که در منطقه سوم دریایی نیروی دریایی ارتش خدمت می کرد.

این ناوچه که ساخت هلند است، به دو لانچر دوتایی موشک نور تجهیز شده و از قابلیت مین‌ریزی برخوردار بود.

سخنگوی ارتش: 'طبیعی است در رزمایش‌ها اتفاقات ناگواری هم رخ بدهد'

شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش ایران گفته است: "در رزمایش‌هایی که نیروی دریایی انجام می‌دهد، شرایط منطبق با صحنه‌های واقعی نبرد ایجاد می‌شود و طبیعی است در رزمایش‌ها و کارهای بزرگی که صورت می‌گیرد، مخاطراتی هم وجود دارد و ممکن است اتفاقات ناگواری هم رخ بدهد". همزمان امروز رئیس جمهوری ایران دستوری رسیدگی به موضوع را صادر کرده و فرمانده ارتش هم گفته چهار گروه کارشناسی نظامی در حال رسیدگی به موضوع هستند.

شاهین تقی‌خانی گفت که پس از حادثه کنارک، رهبر، رئیس جمهوری و فرمانده سپاه "پیام‌های دلگرم کننده‌ای" برای ارتش فرستاده‌اند که "موجب ارتقای روحیه" ارتش و به طور ویژه نیروی دریایی شده است.

او همچنین هدف قرار گرفتن ناوچه کنارک را تکذیب کرد و گفت هدف از این "شایعه" اختلاف افکنی بین سپاه و ارتش است.

او گفت که "خون شهدای حادثه کنارک" باعث سبب شده نیروی دریایی ارتش "با شرایط روحی بهتر" به کارش ادامه بدهد.

محل حادثه
محل حادثه

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.