تکذیب 'توافق ایران و روسیه برای استعفای بشار اسد'
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، حدود یک ماه پیش با وجود محدودیت‌های مربوط به شیوع کرونا برای دیدار با بشار اسد به سوریه سفر کرد
حسین امیرعبداللهیان، مدیرکل امور بین‌الملل مجلس ایران، "شایعه توافق ایران و روسیه" برای استعفای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را رد کرده و این موضوع را "دروغ بزرگ و بازی رسانه‌های آمریکایی-صهیونیستی" خوانده است.

آقای امیرعبداللهیان که به عنوان یکی از سیاستمداران بانفوذ ایران در امور کشورهای عربی و به ویژه سوریه شناخته می‌شود، در توییتر خود نوشت "تهران از حاکمیت، وحدت ملی و تمامیت ارضی سوریه قویا حمایت می‌کند."

او در این توییت که با عکسی از بشار اسد در کنار قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، منتشر شده آقای اسد را "رئیس جمهور قانونی سوریه و رهبر بزرگ مبارزه با تروریسم تکفیری" توصیف کرده است. قاسم سلیمانی که از حامیان مهم حکومت بشار اسد بود دی ماه گذشته در حمله هوایی آمریکا در بغداد کشته شد.

در روزهای گذشته بعضی رسانه‌های عربی به نقل از مخالفان دولت سوریه از وجود نشانه‌هایی مبنی بر توافق احتمالی ایران و روسیه، حامیان اصلی بشار اسد، برای پایان دادن به ریاست جمهوری او خبر دادند.

در این گزارش‌ها به نقل از مخالفان آقای اسد گفته شده که سه کشور حاضر در مذاکرات صلح آستانه یعنی ایران، روسیه و سوریه درباره احتمال برکناری رئیس جمهور سوریه با هدف "تغییر در نگاه بین‌المللی" مذاکره کرده‌اند.

تا کنون گزارشی رسمی از چنین توافقی منتشر نشده و علاوه بر آقای امیرعبداللهیان بعضی مقام‌ها و رسانه‌های روسیه هم این موضوع را رد کرده‌اند.

توییت امیرعبداللهیان

یک هفته پیش عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گزارش رسانه‌ها درباره تصمیم‌گیری سه کشور حاضر در مذاکرات آستانه درباره آینده حکومت سوریه را تکذیب کرده بود.

آقای موسوی گفت که از نظر ایران مردم سوریه خود درباره آینده و نوع حکومت و حاکمان این کشور تصمیم می‌گیرند و "جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار دولت و ملت سوریه برای مبارزه با تروریسم حضور داشته و در آینده نیز به این راهبرد ادامه خواهد داد."

آخرین دور مذاکرات آستانه که با هدف پیدا کردن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه انجام می‌شود، روز ۲۲ آوریل با شرکت وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه و به صورت ویدیویی برگزار شد.

دو روز پیش از آن محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با وجود محدودیت‌های مربوط به شیوع ویروس کرونا برای دیدار با بشار اسد به سوریه سفر کرده بود.

در هفته‌های اخیر گزارش‌هایی از تغییر احتمالی سیاست‌های روسیه در قبال سوریه و نارضایتی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از حکومت بشار اسد منتشر شده است. از جمله این که آقای پوتین خواهان نرمش بیشتر آقای اسد در مذاکره با مخالفانش برای پایان دادن به یک دهه جنگ و اختلافات سیاسی در سوریه است.

همچنین گزارش‌هایی هم از اختلاف نظر ایران و روسیه بر سر سیاست‌های مربوط به سوریه و حضور نیروهای ایرانی در آن کشور منتشر شده است.

حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان در تازه‌ترین سخنرانی خود با واکنش به این گزارش‌ها وجود اختلاف شدید و تضاد منافع میان ایران و روسیه در سوریه را رد کرد، هر چند گفت که اختلاف نظر میان دو طرف در این زمینه طبیعی است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.