چرا ورزش از طرح مقابله با اسرائیل در مجلس ایران حذف شد؟
سعید ملایی، قهرمان جودو ایران از جمله ورزشکارانی بود که برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی تن به باخت اجباری داد
اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران از حذف یک ماده از طرحی خبر داده‌اند که در صورت تصویب، ممنوعیت مسابقه ورزشکاران ایرانی با رقبای اسرائیلی را به قانون تبدیل می‌کرد.

مجتبی ذوالنوری و حسین نقوی حسینی، رئیس و سخنگوی این کمیسیون هر دو تایید کرده‌اند که ماده ۱۱ طرح "مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی" که شامل ممنوعیت مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی بود، از این طرح حذف شده است.

آقای نقوی حسینی امروز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت به خبرگزاری ایسنا گفت در آخرین بررسی کمیسیون "بنا بر پیشنهاد و درخواست وزارت ورزش بند مربوط به عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی" حذف شده است.

آقای ذوالنوری هم که خود طراح اصلی این طرح است از "توافق وزارت ورزش و اعضای کمیسیون امنیت ملی" برای حذف این بند خبر داد.

قانونی برای ممنوعیت مسابقه با حریفان اسرائیلی وجود ندارد، اما ورزشکاران ایرانی بنا بر سیاستی نانوشته حق رویارویی با اسرائیلی‌ها را ندارند و این ممنوعیت بارها باعث تحریم و مجازات ورزش ایران شده است.

طرح مقابله با اقدامات اسرائیل چیست؟
ارائه‌کنندگان این طرح به دنبال تدوین قانونی هستند که به گفته آنها به چارچوبی برای اقدامات متقابل ایران علیه اسرائیل تبدیل شود. دو فوریت رسیدگی به این طرح هفته گذشته بدون رای مخالف و با ۲۴۳ رای موافق تصویب شد،

جمهوری اسلامی ایران اسرائیل را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی‌شناسد و هر دو طرف یکدیگر را بزرگترین دشمن خود می‌دانند.

طرح مجلس در ۱۴ ماده ارائه شده و عمدتا شامل موارد و ممنوعیت‌هایی است که پیش از این هم در ایران برقرار بوده است.

ممنوعیت استفاده از پرچم اسرائیل، به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان "پایتخت همیشگی فلسطین"، ممنوعیت همکاری اطلاعاتی به نفع اسرائیل، ممنوعیت سفر اتباع ایرانی به اسرائیل و همین طور منع هر گونه مذاکره یا توافق با افراد یا نهادهای وابسته به اسرائیل از جمله مواد این طرح است.

مجتبی ذوالنوری
مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و طراح اصلی طرح مقابله با اسرائیل

ماده ۱۱ این طرح چه بود؟
این ماده برگزاری "هر گونه مسابقه یا رقابت ورزشی اعم از رسمی یا تدارکاتی" میان ورزشکاران و تیم‌های ورزشی ایران با حریفان اسرائیلی را ممنوع می‌کرد.

ماده ۱۱ همچنین فدراسیون‌های ورزشی را موظف می‌کرد که تمام ظرفیت‌ها و ارتباطات خود را برای جلوگیری از مجازات یا تحریم ورزشکارانی به کار گیرند که از روبه‌رو شدن با حریفان اسرائیلی سر باز می‌زنند. علاوه بر این در این ماده خواسته شده بود که منابعی برای تشویق و حمایت از این ورزشکاران اختصاص داده شود.

در انتهای این بند گفته شده که این دستورالعمل "توسط وزارت ورزش و جوانان با همکاری وزارت امور خارجه و سازمان برنامه و بودجه تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد."

نمایندگان مجلس ایران
نمایندگان مجلس ایران بعد از تصویب دو فوریت طرح مقابله با اسرائیل شعار 'مرگ بر اسرائیل' دادند

چر این ماده در کمیسیون امنیت ملی مجلس حذف شد؟
مجتبی ذوالنوری، طراح این طرح و رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است که ماده ۱۱ طرح با توافق وزارت ورزش و اعضای کمیسیون حذف شده است.

او درباره دلیل حذف آن گفت "در شرایط موجود نیز ورزشکاران ما در میادین ورزشی از رویارویی با رژیم صهیونیستی خودداری می‌کنند، بنابراین ضرورتی بر اینکه قانونی آنها را مجاب به ادامه روند موجود کند، وجود نداشت و این بند از طرح ضدصهیونیستی حذف شد."

اما از گفته‌های بعضی نمایندگان و مقام‌های دولتی به نظر می‌رسد که دلیل اصلی حذف ماده نگرانی از پبامدهای قانونی شدن ممنوعیت مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی برای ورزش ایران بوده است.

قاسم میرزایی نیکو، نماینده مجلس گفت نمایندگانی که به دنبال تصویب این طرح با ماده مربوط به ممنوعیت ورزشی هستند، "شاید می‌خواهند ورزش کشور تعطیل شود."

فدراسیون‌های ورزشی و وزارت ورزش هم با وجود رعایت این قانون نانوشته از مجازات احتمالی رسمیت دادن به آن نگران هستند تا جایی که درباره احتمال تعلیق ورزش ایران و حذف از المپیک توکیو هشدارهایی داده شده است.

پیامدهای ممنوعیت روبه‌رو شدن با حریفان اسرائیلی چه بوده؟
تعلیق جودو ایران از سوی فدراسیون جهانی جودو در شهریور سال ۱۳۹۸ یکی از کاری‌ترین ضرباتی بود که ورزش ایران به دلیل امتناع از مقابله با اسرائیلی‌ها خورد.

در آن زمان فدراسیون جهانی جودو دلیل تحریم ایران را کنار کشیدن عمدی سعید ملایی، قهرمان جودو ایران از رقابت‌های جهانی به دلیل احتمال رویارویی با ورزشکار اسرائیلی اعلام کرد.

در مسابقات جهانی قهرمانی جودو، سعید ملایی به نیمه‌نهایی رسید. او در صورت پیروزی باید در فینال با حریف اسرائیلی مسابقه می‌داد. و اگر در دیدار رده‌بندی هم برنده می‌شد، باید روی سکو کنار حریف اسرائیلی می‌ایستاد.

آقای ملایی هر دو مسابقه‌اش را به حریفان بلژیکی و گرجستانی باخت تا هیچ کدام از این اتفاق‌ها رخ ندهد؛ اتفاقی که به گفته آقای ملایی به دستور مسئولان ایرانی رخ داد.

ورزشکاران دیگری هم درهمین رشته و رشته‌های دیگر به همین سرنوشت دچار شده‌اند و به بهانه‌های مختلف از روبه‌رو شدن با اسرائیلی‌ها طفره رفته‌اند. به ویژه کشتی ایران که در طول سال‌های گذشته بارها از این سیاست ناگفته ضربه خورده است.

محرومیت علیرضا کریمی در سال ۱۳۹۶ آن قدر جنجالی شد که کار تا دیدار او با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران و تایید کارش از یک سو و استعفای جنجالی رسول خادم، رئیس وقت فدراسیون کشتی ایران از سوی دیگر بالا گرفت.

آقای کریمی در یکی از کشتی‌هایش در مسابقات جهانی زیر ۲۳ سال لهستان در حالی که از حریف روس خود پیش بود با توصیه آشکار مربیانش از کنار تشک که خواهان باخت او بودند، در عرض حدود ۷۰ ثانیه شش بار پیاپی فیتیله‌پیچ شد تا مسابقه را با اختلاف زیاد ببازد و با حریف اسرائیلی روبه‌رو نشود.

رهبر ایران آقای کریمی را به خاطر باخت عمدی برای روبرو نشدن با حریف اسرائیلی ستایش کرد
رهبر ایران آقای کریمی را به خاطر باخت عمدی برای روبه‌رو نشدن با حریف اسرائیلی ستایش کرد

علیرضا کریمی شش ماه و مربی‌ او دو سال از حضور در میادین ورزشی محروم شدند.

رسول خادم، رئیس وقت فدراسیون کشتی ایران در نامه‌ای با لحنی گزنده و شکایت‌آمیز خواهان تعیین تکلیف وضعیت ورزشکاران ایرانی در رویارویی با حریفان اسرائیلی شد.

اما این نامه نتیجه‌ای نداشت. رسول خادم دوباره با نامه‌ای دیگر به کارش برگشت و تکلیف این موضوع هرگز روشن نشد. حتی مجلس ایران هم ترجیح داده مسئله را مسکوت بگذارد تا همچنان تمارض و باخت عمدی چاره راه باشد؛ هر چند که تیغ تحریم و مجازات فدراسیون‌های جهانی در طول این سال‌ها تیزتر و برنده‌تر شده و کار را برای مسئولان ایرانی سخت و سخت‌تر کرده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.