موسوی: تعرض آمریکا به نفتکش‌‌های ایران را با اقدام متقابل پاسخ می‌دهیم

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه گفت که در صورت اقدام آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی، جمهوری اسلامی نیز دست به «اقدام متقابل» خواهد زد.

او روز دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت، در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: «تهدید آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی اقدامی غیرقانونی و بی‌شرمانه است و اگر بخواهند کاری کنند، ما دست به اقدام متقابل خواهیم زد.»

اظهارات وی پس از آن بیان می‌شود که یک مقام ارشد دولت آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۵ اردیبهشت به خبرگزاری رویترز گفت واشینگتن در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین توسط ایران به ونزوئلا است.

صنایع نفت ایران و ونزوئلا هر دو از سوی آمریکا تحریم شده‌اند. این مقام آمریکایی حاضر نشد اقداماتی را که واشینگتن در نظر دارد مشخص کند، ولی افزود این گزینه‌ها به دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا، ارائه خواهند شد.

از هفته گذشته شماری از رسانه‌ها و همچنین مخالفان حکومت در ونزوئلا خبر دادند که پنج نفتکش در بنادر ایرانی در حال بارگیری بنزین، گازوئیل یا دیگر مواد سوختی هستند تا آنها را به ونزوئلا انتقال دهند.

عباس موسوی در این زمینه گفت: «تجارت آزاد میان کشورهای مستقل مشروع بوده و آن چه نامشروع است، دخالت در این روابط است که آمریکا سردمدار این کارهای یاغی‌گرایانه است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفت: «اگر آمریکا از کشوری خوشش نمی‌آید، نمی‌تواند دیگران را مجبور به عدم تجارت با آن کشور کند.»

در روزهای اخیر نیز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل نسبت به تحرکات دریایی آمریکا در کارائیب «با نیت ایجاد مزاحمت در انتقال سوخت ایران به ونزوئلا» هشدار داده بود.

همچنین گزارش شده که سفیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه احضار شده و عباس عراقچی، معاون سیاسی ظریف، از طریق او به آمریکا هشدار داده است که «هر گونه تهدید علیه نفتکش‌های ایرانی با واکنش فوری و قاطع ایران مواجه خواهد شد.»

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.