دوره دهم مجلس شورای اسلامی با تصویب ۲۰۰ قانون در چهار سال پایان یافت
از راست علی مطهری و علی لاریجانی. مطهری مجلس را "شعبه ای از دفتر رهبری" خوانده و لاریجانی می گوید آیت الله خامنه ای فقط درباره استیضاح ها دستور داد
دهمین دوره قانونگذاری مجلس شورای اسلامی ایران پس از چهار سال فعالیت با آخرین جلسه ای که در صحن علنی تشکیل شد، رسما پایان گرفته است.

علی لاریجانی رئیس مجلس در آخرین جلسه علنی مجلس دهم گفت که این مجلس "مظلوم بود و به آن جفا شد". آقای لاریجانی گفته است که به یاد ندارد آیت الله علی خامنه ای "دستوری به مجلس داده باشد که مجلس اجرا کند البته شاید دستوری درباره استیضاحی داده باشند".

با پایان دوره دهم مجلس، دوازده سال نمایندگی و ریاست علی لاریجانی هم به پایان رسید. او از حضور در انتخابات دوره یازدهم مجلس خودداری کرد.

از دوره دهم مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از دوره هایی که آیت‌الله علی خامنه ای، رهبر ایران، بیشترین دخالت را در آن داشته است یاد می شود.

علی مطهری نماینده این دوره که مدتی نائب رئیس مجلس هم بود گفته بود که مجلس "به شعبه ای از دفتر رهبری تبدیل شده است".

در جریان افزاش قیمت بنزین و اعتراضات صورت گرفته به آن که سرکوب خونین شهروندان ایرانی منجر شد، مجلس در پی اصلاح قیمت و استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برآمد که مجری افزایش قیمت بنزین بود اما آیت الله خامنه ای از نمایندگان خواست هرگونه طرحی در این باره را کنار بگذارند و از استیضاح وزیر کشور هم خودداری کنند.

آقای لاریجانی گفته است که در این چهار سال مجلس ۲۰۰ قانون تصویب کرد که بیشتر آن لوایح دولت بود.

حسن روحانی هم در جلسه هیات دولت گفته "از مجلس دهم به خاطر حمایت‌هایی که از دولت کردند و همکاری‌ها و تفاهم‌هایی که داشتیم باید تشکر کنم البته می توانستیم تفاهم بیشتری داشته باشیم و این امیدواری را برای مجلس بعدی می‌گذارم".

انتخابات مجلس دهم در حالی برگزار شد که شورای نگهبان شمار گسترده ای از داوطلبان نامزدی در انتخابات را رد صلاحیت کرده بود. اصلاح‌طلبان به رهبری محمد خاتمی فهرستی از نامزدهایی که می‌توانستند به این طیف سیاسی نزدیک باشند را در حوزه های مختلف انتخابیه تهیه کردند و از شهروندان ایرانی خواستند به آن فهرست ها رای بدهند.

اکثریت کرسی های مجلس دهم در اختیار کسانی قرار داشت که فهرست پیشنهادی آقای خاتمی موسوم به "فهرست امید" بود با این همه نمایندگان منتخب در جلب نظر رای دهندگان چندان موفق نبودند چنان که از محمد خاتمی نقل شده بود در صورت دعوت مجدد مردم به رای دادن، شهروندان پاسخ مشابه سال های قبلی نخواهند داد.

در جریان انتخابات مجلس یازدهم که از هفته آینده فعالیت خود را آغاز می کند، آمار مشارکت در انتخابات مجلس به پایین ترین حد از زمان استقرار جمهوری اسلامی ایران رسید.

دور دوم انتخابات مجلس یازدهم که قرار بود فروردین برگزار شود به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا به شهریور ماه موکول شده است.

دولت ایران ساعاتی مانده به برگزاری دور اول انتخابات مجلس یازدهم یعنی در روز اول اسفند از فراگیری ویروس کرونا در کشور خبر داد که از شهر قم به سرتاسر کشور پخش شده بود.

آیت الله علی خامنه ای دو روز پس از انتخابات گفت که "دشمنان" با هدف مایوس کردن مردم قم از حضور در پای صندوق های رای موضوع شیوع ویروس را مطرح کرده بودند.

این آخرین اظهارات عمومی رهبر ایران تاکنون در جمع حضار بوده است. از آن زمان تا به حال برنامه‌ سخنرانی ها و دیدارهای عمومی آیت الله خامنه ای از طریق ویدئو و بدون حضور افراد برگزار می شود.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.