ایران: تحریم آمریکا علیه وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی بی‌حاصل و تکراری است
ساعاتی پس از آنکه آمریکا وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران تحریم‌های آمریکا را "بی‌حاصل" و "تکراری" و از روی "ضعف" خواند.

آقای موسوی پنجشنبه یکم خرداد با محکوم کردن این تحریم‌ها گفت "تحریم بی‌حاصل، تکراری و کور رژیم ایالات متحده آمریکا علیه وزیر کشور، فرمانده نیروی انتظامی و سایر مقامات کشورمان نشانه ضعف، استیصال و سردرگمی رژیم آمریکاست".

او اضافه کرد "افزودن نام نهادها و مقامات ارشد کشوری، قضایی و انتظامی ایران در لیست تحریم‌ها نشانه ناکارآمدی کامل تحریم‌های گذشته آمریکاست".

سخنگوی وزارت خارجه ایران تحریم وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی ایران را در شمار "نقض‌های فاحش" قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد دانست و از جامعه بین‌المللی خواست آمریکا را در مقابل آن، "پاسخگو سازد".

از راست سرتیپ حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران
از راست سرتیپ حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران

قطعنامه ٢٢٣١ که پس از دستیابی به برجام به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید، قطعنامه‌های قبلی علیه ایران را ملغی اعلام کرد اما راه را برای بازگشت هفت قطعنامه تحریمی پیشین شورای امنیت همچنان باز گذاشت. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و تفسیر آن، این روزها مبنای اختلاف آمریکا و حتی کشورهای اروپایی با ایران است.

بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه داری ایالات متحده، دارایی های احتمالی عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و سرتیپ حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی ایران در آمریکا توقیف می‌شود، آنها اجازه ورود به خاک این کشور را نخواهند داشت و معامله افراد آمریکایی با آنها به هر شکل ممنوع خواهد بود.

آمریکا پیش از این، شمار دیگری از مقامات ارشد ایران از جمله آیت‌الله خامنه‌ای، دفتر او و فرماندهان نیروی زمینی، دریایی و هوافضای سپاه را هم تحریم کرده بود.

حدود دو سال پیش ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران، برجام، خارج شد و تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران به اجرا گذاشت و از ۴ نوامبر سال گذشته نیز تحریم‌های نفتی شدیدی را با هدف به صفر رساندن صادرات نفتی ایران اجرایی کرد.

چند ماه پیش استیو منوچین وزیر دارایی آمریکا تحریم‌های کشورش علیه ایران را جایگزین جنگ خواند و گفت اگر ایران تمام شرایط آمریکا را بپذیرد واشنگتن این تحریم‌ها را لغو خواهد کرد.

آمریکا می‌گوید سیاست فشار حداکثری آمریکا بر ایران جواب داده است.

ایالات متحده پیش از این اعلام کرده بود که به کارزار وارد کردن حداکثر فشار اقتصادی بر ایران ادامه می‌دهد و هدف از این کارزار تغییر بنیادی رفتار حکومت ایران، مسدود کردن تمامی مسیرهای منتهی به دستیابی آن به تسلیحات هسته‌ای و پایان دادن به حمایت ایران از تروریسم و فعالیت‌های مخرب در منطقه است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.