وزارت امور خارجۀ ایران: «رژیم اسرائیل در ذات و دی.ای.ان خود شکنجه گر و ماشین کشتار جمعی است»
وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران و مقامات و مسئولان دیپلماسی این کشور در یک سلسله توئیت با تکرار مواضع همیشگی تهران به موضوع مورد علاقۀ خود پرداخته و در همراهی و شاید رقابت با سایر مقامات کشور، «نسل کشی»، «کشتار انسان‌ها» و اِعمال «شکنجۀ نظام مند» را در «ذات» و «دی.ای.ان» دولت اسرائیل دیده و وعدۀ «زوال» آن را داده‌اند. در این توئیت‌ها، چنانکه از چندی پیش رسم معمول سخن گفتن مقامات جمهوری اسلامی شده است، اسرائیل به کودک کشی متهم شده و از این کشور با عنوان «بزرگترین ناقض حقوق بشر» یاد شده است. بگفتۀ یک مقام اروپائی، دفاع از حقوق بشر توسط ایران «طنزی تلخ» بیش نیست.

وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، به مناسبت روز قدس، در یک رشته توئیت به زبان انگلیسی، اسرائیل را «در ذات خود ماشین کشتار جمعی انسان‌ها» خواند که بگفتۀ دستگاه دیپلماسی ایران «بدون هیچ ضابطه و قانونی جان فلسطینیان را می‌گیرد و آن ها را قربانی می‌کند».

وزارت خارجۀ ایران در یکی از این توئیت‌ها، چنانکه اینک رسم معمول مقامات این کشور در سخن گفتن از اسرائیل شده است، این کشور را به کودک کشی متهم کرده و می‌نویسد «رژیم آپارتاید اسرائیل تجربه عظیمی در هدف قرار دادن کودکان بی گناه فلسطینی دارد. تمامی کودکان شهید غیرمسلح بوده و صرفا در جستجوی آزادی و عدالت بودند، اما بدون هیچ قاعده‌ای از سوی نیروهای اسرائیلی هدف گلوله قرار گرفتند. این مثالی شنیع از جنایت جنگی است».

دستگاه دیپلماسی ایران «شکنجه نظام‌مند» را نیز «جزیی از دی ان ای (بن مایه) اسرائیل به شمار» می‌آورد و رژیم این کشور را «خشونت طلب با سیاست سنتی شکنجه تا حد مرگ فلسطینیان بیگناه» توصیف می‌کند و آنرا «در مغایرت با هر حقوق، حتی حقوق اولیه و اساسی بشر [... و] یک اقدام وحشیگرانه و سبعانه » می‌خواند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی، نیز در توئیت جداگانه‌ای که به زبان عربی نوشته شده، روز قدس را «روز احیای حق فلسطینی» خواند و پیش بینی کرد یا وعده داد که «اشغالگر و شهرک سازی رو به زوال» است. وی «اسرائیل [را] بزرگترین ناقض حقوق بشر» خواند و با اشاره به اینکه این کشور «تنها دارندۀ سلاح اتمی در منطقه است»، آن را «بزرگترین تهدید مزمن برای صلح و امنیت بین‌المللی» دانست. ظریف از طرح دونالد ترامپ برای این منطقه به عنوان «توطئه نژادپرستانه معامله قرن» یاد کرد که بنوشتۀ او «ثابت کرد [...] واشنگتن شریک متجاوز است و امیدی به آن نیستم». به نوشتۀ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را «راه‌حل، برگزاری همه‌ پرسی است».

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، نیز در پی واکنش شدید جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیۀ اروپا، به توئیت آیت‌الله علی خامنه‌ای، به سخنان پیشتر وی بازگشت و اروپا را در «اسارت لابی صهیونیست‌ها» خواند.

جورب بورل در توئیتی نوشت «به شدیدترین شکل ممکن اظهارات رهبر ایران برای مقابله با اسرائیل را محکوم می‌کنم». پیش از آن علی خامنه‌ای در توئیتی حمایت کشور خود را از جنگ با اسرائیل اعلام داشته بود. عباس موسوی در توئیت خود به سخنان دیگری از جوزپ بورل اشاره دارد که وی در آن الحاق بخشی از کرانۀ باختری رود اردن به خاک اسرائیل را مغایر با حقوق بین‌الملل و غیرقابل قبول برای اروپا می‌خواند.

وی اروپا را «از نظر تاریخی ناکام در توقف نقض حقوق بین‌الملل از سوی» اسرائیل می‌بیند و بر این اساس از «اسارات اروپا به دست لابی صهیونیستی» ابراز حیرت می‌کند.

یک مقام اروپائی در پایتخت فرانسه در این زمینه می‌گوید دفاع مقامات جمهوری اسلامی ایران از «حقوق بشر»، پرهیز از «شکنجه» و برگزاری «همه پرسی» می‌توانست مورد توجه سازمان‌های دفاع از حقوق و آزادی‌ها قرار گیرد، اگر ایران خود نیز به این اصول پایبند بود. این کشور از چهار دهۀ پیش از سوی سازمان‌های دفاع از حقوق بشر به نقض حقوق اولیۀ شهروندان و سرکوب آنان متهم است و از همین رو تمسک آنان به دفاع از این حقوق در این زمینه توجۀ جامعه جهانی و حتی سازمان‌های مستقل دفاع از حقوق فلسطینیان را نیز به خود جلب نمی‌کند». بگفتۀ وی دفاع ایران از حقوق بشر بیشتر به یک «طنز تلخ» می‌ماند و در مجامع بین‌المللی به این گونه اظهارات تنها به عنوان ابزار ایدئولوژیک جمهوری اسلامی ایران برای جلب و تقویت گروه‌های وابسته به آن نگریسته می‌شود.

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.