اولین نفتکش ایرانی وارد آب‌های ونزوئلا شد
یکی از پنج نفتکش ایرانی حامل بنزین و فراورده‌های نفتی برای ونزوئلا روز شنبه وارد آب‌های این کشور شد.

طارق العیسمی، وزیر نفت ونزوئلا در توییتی ورود نفتکش فورچون به منطقه ویژه اقتصادی این کشور را تایید کرده و آن را نشانی از "برادری و همبستگی قوی" دو کشور خوانده است.

نماینده ونزوئلا در سازمان ملل هم ورود کشتی ایران با وجود مخالفت‌های آمریکا را "نقطه عطفی در مبارزه برای حاکمیت ملی، استقلال و صلح" توصیف کرده است.

پیشتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران هشدار داده بود که اگر برای نفتکش‌های ایرانی که راهی ونزوئلا شده‌اند مشکلی از طرف نیروهای آمریکایی پیش بیاید ایران اقدام به مقابله به مثل خواهد کرد.

آقای روحانی گفت: "با توجه به برخی اقدامات آمریکا در نقاط مختلف جهان شرایط غیر قابل قبولی بوجود آورده اما به هیچ عنوان ما آغازگر تشدید تنش و درگیری نخواهیم بود."

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داد که پنج نفتکش ایران که برای ونزوئلا بنزین حمل می‌کنند به دریای کارائیب نزدیک شده‌اند.

هم دولت ایران هم دولت ونزوئلا گفته‌اند که نفتکش‌ها حامل بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین و مشتقات نفتی هستند.

ارسال بنزین برای ونزوئلا که به علت بحران‌های داخلی و خارجی به شدت به آن نیازمند است باعث تنش دیپلماتیک تازه‌ای با آمریکا شده است. هم ایران هم ونزوئلا زیر فشار تحریم‌های آمریکا هستند.

رویترز از یک مقام ارشد آمریکایی که نامش را ذکر نکرده نقل کرده آمریکا در حال بررسی پاسخ به این اقدام است.

آمریکا اخیرا حضور دریایی خود را در کارائیب برای تقویت عملیات ضد قاچاق مواد مخدر افزایش داده بود.

جاناتان هافمن سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته از عملیاتی مربوط به ناوگان نفتکش‌های ایران بی‌اطلاع است با این حال هشدار داد که "ما مرتب می‌گوییم که ایران و ونزوئلا دو کشوری که خارج از نظام بین‌المللی هستند آشکارا تحریم‌های بین‌المللی را با این مبادلات نقض می‌کنند."

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، ‌دبیر کل سازمان ملل درباره "ایجاد مزاحمت در انتقال سوخت ایران به ونزوئلا" هشدار داده، تهدیدهای آمریکا را "خطرناک، تحریک آمیز و دزدی دریایی" توصیف کرده و آن را خطری بزرگ برای صلح و امنیت بین‌المللی دانسته بود.

ونزوئلا
صف بنزین در ماراکایبو ونزوئلا - ماه مه ۲۰۱۹

وزیر دفاع ونزوئلا گفته بود به محض اینکه ناوگان ایران به منطقه اقتصادی ویژه این کشور برسد نیروی دریایی آنها را اسکورت خواهند کرد. نفتکش فورچون با پرچم ایران که از بقیه جلوتر است جمعه (دوم خرداد) در آستانه ورود به دریای کارائیب بود.

این نفتکش از اوایل ماه میلادی جاری که از کانال سوئز گذشت با سیگنال روشن ماهواره‌ای حرکت کرده است. شرکت ایکون می‌گوید چهار نفتکش دیگر هم همین مسیر را در اقیانوس اطس در پیش گرفته‌اند.

۱۸۰۰ پمپ بنزین در ونزوئلا به علت کمبود سوخت هفته‌هاست نیمه تعطیلند؛ شرکت ملی نفت ونزوئلا تا دو ماه پیش با ده درصد ظرفیت روزانه‌اش -۱.۳ میلیون بشکه- کار می‌کرد.

رویترز از قول 'منابعی ' در شرکت ملی نفت ونزوئلا گزارش می‌دهد اکنون تولید شرکت ملی نفت ونزوئلا به یک پالایشگاه و تولید سوخت با اکتان کم محدود شده چون بسیاری از واحدهای آلکیلاسیون آن فعال نیستند.

وارد کردن مشتقات نفتی با اکتان بالا باعث بهبود کیفیت سوخت تولیدی این کشور می‌شود.

تحلیلگران می‌گویند ونزوئلا پیش از محدودیت‌های کرونا ۱۷۰ هزار بشکه بنزین مصرف می‌کرد اما به دلیل جیره‌بندی‌ها اکنون روزانه چهل هزار بشکه در پمپ بنزین‌ها توزیع می‌شود.

بیش از یک دهه سوء مدیریت، کمبود نیروی انسانی و تحریم‌های آمریکا از سال گذشته باعث شده پالایشگاه‌های ونزوئلا در وضعیتی نامناسب باشند و در هفته‌های اخیر هواپیمایی ماهان تجهیزاتی را برای تعمیر و نگهداری این پالایشگاه‌ها به ونزوئلا فرستاده است.

وزارت دارایی آمریکا شرکت چینی سازنده این تجهیزات را تحریم کرد و پکن این اقدام را "غیرقانونی" خواند.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.