فرمانده نیروی هوا‌فضای سپاه: مشکل ایران اقتصاد است
امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، گفته است که مشکل اصلی امروز ایران در "حوزه اقتصادی" است. همزمان این مقام ارشد سپاه گفت از نظر سطح آمادگی دفاعی جای نگرانی وجود ندارد.

امیرعلی حاجی‌زاده از مردم و مسئولان خواست تا دست به دست هم بدهند و مشکل اقتصادی را حل کنند.

او در عین حال با اشاره به اینکه ایران در بالاترین سطح آمادگی دفاعی در چهار دهه گذشته قرار دارد، گفت "ایران از لحاظ نظامی قدرتمند است و اگر دشمن حرفهایی می‌زند به دلیل ترس و نگرانی آنها از این قدرت ایران است ولی مردم نباید نگرانی به خود راه بدهند".

در چند سال گذشته مقامات ایران یکی از عوامل مشکلات این کشور را از جمله دلایل اصلی منجر به اعتراضات سراسری دیماه سال ۱۳۹۶ و آبان ماه سال ۱۳۹۸ را بحران اقتصادی عنوان کرده‌اند؛ اگرچه اظهارات امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه تازه‌ترین واکنش مقامات ایران به ابراز نگرانی از وضعیت اقتصادی کشور بویژه با توجه به تحولات اخیر است.

چند روز پیش نیز بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت ایران، گفته بود که تحریم‌های آمریکا و شیوع ویروس کرونا اثر منفی بر درآمدهای این کشور گذاشته است.

آقای زنگنه در اظهاراتی هشدار داد که همه بدانند شرایط، "عادی" نیست نه تنها به‌خاطر تحریم‌ها، که بر تحریم‌ها کرونا هم اضافه شده و درآمدهای ایران را کاهش داده است، "زیرا هر چقدر هم صادرات داشته باشیم قیمت‌ها کمتر از یک‌سوم شده است."

درآمد دولت ایران به شدت متکی به درآمدهای نفتی و صادرات محصولات پتروشیمی بوده اما ایالات متحده خرید این محصولات از ایران را تحریم کرده است.

کاهش درآمدهای نفتی به دلیل افت تقاضای جهان این کالا بویژه به دلیل تحولات مرتبط با شیوع کرونا در نتیجه سقوط بی‌سابقه قیمت نفت، بخشی از درآمدهای پیش بینی شده دولت ایران در بودجه از این محل را به شدت کاهش خواهد داد.

بودجه ۱۳۹۹ در بخش درآمدهای نفتی بر پایه نفت بشکه‌ای ۵۰ دلار و فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت طراحی شده است، حال آنکه به دلیل تحولات اخیر و شیوع ویروس کرونا، نرخ هر بشکه نفت در مواردی به نیمی از این میزان نیز رسیده است و از سوی دیگر میزان فروش نفت ایران نیز به گفته ناظران و با توجه به تحریمها بعید است در سطح فروش روزانه ۴۰۰ هزار بشکه تثبیت شود.

دیگر درآمد دولت یعنی صادرات کالاهای غیرنفتی نیز با توجه به افت توان خریداران این کالاها و همچنین مسدود شدن مرزهای تجاری، افت شدیدی را تجربه کرده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.