رئیس بانک مرکزی ایران از ادغام بانک‌های متعلق به نیروهای مسلح خبر داد

رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه پنجم خرداد از ادغام دو بانک‌ نیروهای مسلح در بانک سپه طی ده روز آینده خبر داد.

به گفته عبدالناصر همتی، «بانک مهر اقتصاد» و «بانک حکمت ایرانیان» در بانک سپه ادغام خواهند شد و سه بانک دیگر نیروهای مسلح به تدریج به این روند می‌پیوندند.

بانک «مهر اقتصاد ایران» در ابتدا با نام «صندوق بسیجیان» در سال ۷۲ آغاز به کار کرد و قرار بود به بسیجیان عضو این صندوق خدمات بانکی ارایه کند اما در ادامه، گستره خدمات این صندوق توسعه یافت.

بانک حکمت ایرانیان نیز بانک متعلق به ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

به غیر از این بانک‌ها، سه بانک «قوامین» متعلق به نیروی انتظامی، «انصار» و «موسسه ثامن» متعلق به سپاه پاسداران نیز قرار است در بانک سپه ادغام شوند.

ادغام این بانک‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که وضعیت سیستم بانکی کشور به دلیل فساد، اعمال تحریم‌های ایالات متحده و وضعیت بد اقتصادی با شرایط شکننده‌ای روبه‌روست و کارشناسان می‌گویند اکثر بانک‌های کشور در وضعیت ورشکستگی هستند.

بانک سپه با اتهام فراهم کردن تسهيلات تجاری و مالی برای برنامه‌های موشکی ايران، در لیست تحریم‌های آمریکا قرار داد.

بر اساس آخرین اطلاعات مالی منتشر شده در سال ۹۷، دو بانک قوامین و مهر اقتصاد با زیان انباشته روبرو بوده و سه بانک دیگر سود انباشته چندانی ندارند.

زیان انباشته بانک «مهر اقتصاد» در آن زمان حدود ۴۵۰ میلیارد تومان و زیان قوامین ۸۳ میلیارد تومان گزارش شده بود.

بانک‎های نظامی ‎در همان زمان مجموعا ۱۹۳ هزار میلیارد تومان دارایی داشتند و در مقابل، ۱۸۸ هزار میلیارد تومان بدهی به بار آورده بودند.

دولت همچنین در نظر دارد سهم خود در بانک‌های ملت،‌ تجارت و صادرات را در بورس به مردم عرضه کند.

بر اساس آمارهای رسمی که شهریور پارسال منتشر شد، ۹ بانک عمده ایران زیان‌ده هستند و میزان زیان انباشته آنها به ۵۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بانک تجارت که دولت سهمی چشمگیر در آن دارد، با زیان انباشته ۱۱ هزار میلیارد تومانی مواجه است و دومین بانک بزرگ زیان‌ده ایران است.

بانک صادرات نیز در میان بانک‌های زیان‌ده قرار دارد و دولت به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم کنترل بیش از ۵۸ درصد سهام آن را بر عهده دارد.

این بانک با زیان انباشته ۸.۵ هزار میلیارد تومان مواجه است.

خبرگزاری ایرنا شهریور پارسال گزارش داد عملکرد بانک‌های حاضر در بورس که اطلاعات آنها در دسترس بوده است نشان می‌دهد در بین آن‌ها، ۱۱ بانک کشور سود انباشته و ۹ بانک زیان انباشته دارند؛ مجموع زیان انباشته این بانک‌ها بیش از پنج برابر سود انباشته آنها است.

منابع: صفحه اینستاگرامی رئیس بانک مرکزی ایران، ایرنا، تسنیم، رادیو فردا/ ف.ق/ک.ر

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.