افت چشمگیر در واردات گاز ترکیه از ایران

آمارهای رسمی ترکیه حاکی از افت چشمگیر واردات گاز این کشور از ایران در سه ماهه اول سال است.

از ابتدای سه ماهه دوم سال نیز خط لوله انتقال گاز تحویلی از ایران در خاک ترکیه منفجر شده و ترکیه هنوز آن را تعمیر نکرده است.

مرکز تنظیم بازار انرژی ترکیه روز پنج‌شنبه گزارش داد که این کشور در سه ماهه ابتدایی سال دو میلیارد متر مکعب گاز از ایران دریافت کرده که نسبت به دوره مشابه پارسال نزدیک ۱۵ درصد افت داشته است.

واردات گاز از ایران در ماه مارس بیش از ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد و احتمالا در سه ماهه دوم سال این کشور هیچ گازی از ایران دریافت نکند.

ترکیه همچنین واردات گاز از روسیه را نیز به شدت کاهش داده است.

در ماه مارس، روسیه که سال‌ها بزرگ‌ترین تامین‌کننده گاز ترکیه بود، تنها ۳۹۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر کرده که نسبت به مارس پارسال ۷۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

علت کاهش خرید گاز ترکیه از ایران و روسیه، افت چشمگیر قیمت گاز مایع در جهان است.

ترکیه واردات گاز مایع (ال‌ان‌جی) را در ماه مارس نسبت به مارس گذشته بیش از دو برابر افزایش داده و برای اولین بار، واردات گاز مایع ترکیه از خرید گاز از طریق خطوط لوله پیشی گرفته است. ترکیه در ماه مارس خرید گاز مایع از آمریکا را سه برابر کرده است.

آمارهای گمرکی ترکیه نشان می‌دهد این کشور در ماه مارس تنها ۳۳ میلیون دلار واردات کالا و گاز از ایران داشته که نسبت به مارس پارسال ۱۹ برابر افت را نشان می‌دهد.

ترکیه از نیمه دوم پارسال خرید نفت از ایران را متوقف کرد.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.