پنجمین نفتکش ایرانی از دریای کارائیب امروز 'وارد آبهای ونزوئلا می‌شود'
بر اساس گزارش‌ها پنجمین نفتکش ایرانی احتمالا امروز یکشنبه (۱۱ خرداد) وارد آبهای ونزوئلا می‌شود؛ وبسایت "رفینیتیو ایکون" می‌گوید این نفتکش از دریای کارائیب قرار است وارد این کشور شود.

رسانه‌های ایران می‌گویند نفتکش ایرانی "کلاول" که محموله نفتی را از بندر "شهید رجایی" در جنوب ایران به مقصد ونزوئلا بارگیری کرده آخرین شناور از ناوگان ۵ فروندی نفتکشهای ایرانی است که محموله‌های سوختی را به ونزوئلا برده است.

مقام‌های ایران و ونزوئلا گفته‌اند این نفتکش‌ها حامل بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین و مشتقات نفتی هستند.

استقرار محموله سوخت ایران در پمپ بنزین‌های ونزوئلا در حالیست که نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور، از افزایش قیمت سوخت خبر داده است؛ این آغازی برای خاتمه بنزین تقریبا مجانی در این کشور است که حدود دو دهه است به صورت یارانه‌ای عرضه شده است.

با طرح جدید دولت ونزوئلا، قرار است این کالا با نرخ جدیدی که ترکیبی از یارانه و قیمت‌های بین‌المللی است، عرضه شود.

از زمان اعلام محدودیت‌های مرتبط با شیوع کووید-۱۹ در ماه مارس، از مجموع ۱۸۰۰ پمپ بنزین در ونزوئلا فقط ۲۴۰ جایگاه فعال بودند؛ همین پمپ بنزین‌ها هم به دلیل کمبود بنزین، محدودیت‌هایی را برای فروش به اجرا گذاشته بودند.

قرار است طی روزهای آینده ۱۵۰۰ پمپ بنزین با نرخهای جدید شروع به فعالیت کنند که در آن سهیمه ماهانه خاصی برای خودروهای و وسائط نقلیه مختلف در نظر گرفته شده است؛ و در این طرح قرار است بنزین با دو نرخ عرضه شود.

صف بنزین در ماراکایبو ونزوئلا - ماه مه ۲۰۱۹
صف بنزین در ماراکایبو ونزوئلا - ماه مه ۲۰۱۹

استفاده فراتر از سهمیه دولتی در نظر گرفته شده نیازمند پرداخت قیمتهای آزدایست که بر اساس شاخصهای بین‌المللی نرخ سوخت اعلام شده.

حدود دویست پمپ بنزین خصوصی در عرضه بنزین با نرخ آزاد فعال هستند؛ قیمت بنزین آزاد ۵۰ سنت آمریکا خواهد بود که باید به ارز پرداخت شود.

با وجود افزایش قیمتها، پر کردن کل باک با بنزین یارانه‌ای هم اکنون در این کشور معادل یک دلار تمام می‌شود.

قیمت بنزین در ونزوئلا ارزانترین نرخ این سوخت در جهان است.

پالایشگاه‌های ونزوئلا از آغاز سال جاری میلادی به دلیل نبود برق و قطعات با کمتر از ۲۰ درصد ظرفیت به تولید پرداختند.

ارسال بنزین ایران به ونزوئلا به تنش دیپلماتیک تازه‌ای میان ایران و آمریکا دامن زد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هفته پیش و پس از ورود اولین نفتکش به ونزوئلا، در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، ‌دبیر کل سازمان ملل درباره "ایجاد مزاحمت در انتقال سوخت ایران به ونزوئلا" هشدار داده، تهدیدهای آمریکا را "خطرناک، تحریک آمیز و دزدی دریایی" توصیف کرده و آن را خطری بزرگ برای صلح و امنیت بین‌المللی دانسته بود.

تحریمهای آمریکا علیه شرکت ملی نفت ونزوئلا منابع تولید این شرکت را محدود کرده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.