وزارت خارجه ایران درباره 'به رودخانه انداختن مهاجران افغان': با افغانستان به توافقاتی دست یافتیم
عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، درباره "به رودخانه انداختن مهاجران افغان" می‌گوید به دنبال سفر معاون این وزارتخانه به کابل، "با مقام‌های افغانستان به توافقاتی دست پیدا کردیم".

آقای موسوی در نشست خبری خود گفت "قرار شد که اگر آنها سوء‌تفاهم و یا مدرک در ارتباط با اتفاق رخ داده در مورد اتباع افغانی در منطقه هریرود داشتند، بفرستند تا جمهوری اسلامی آن را بررسی کند".

ماه گذشته به نقل از برخی مقامات افغانستان و شاهدان گفته شده بود که مرزبانان ایرانی پس از شکنجه ۴۶ مسافر افغان، آنها را در روز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ وادار به پریدن به داخل رودخانه کردند. محمد حمید طهماسی، رئیس هیات حقیقت‌یابی که دولت افغانستان تعیین کرده در بررسی اولیه گفته بود یافته‌های اولیه از غرق شدن ۱۲ نفر و ناپدید شدن ۱۷ نفر دیگر حکایت دارد. اما ایران این اتهام را "قویا" تکذیب کرده است.

بعدتر، وزارت خارجه افغانستان ۲۹ اردیبهشت ماه اعلام کرد که کمیساران مرزی افغانستان و ایران تحقیق خود را درباره "به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی"، بر اساس موافقت‌نامه سال ۱۳۳۵ انجام داده ولی هیات ایرانی اسناد، شواهد و مدارک طرف افغانستان را قبول نکرده‌اند.

پس از عدم توافق اولیه، یک هیأت بلندپایه ایرانی برای بررسی حادثه غرق شدن مهاجران افغان (سه شنبه ۶ خرداد/ جوزا) به کابل رفت.

امروز سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره نتایج آن سفر گفته "روابط ایران و افغانستان اهمیت زیادی دارد و جا داشت هیاتی عالی‌رتبه به افغانستان سفر کند. این هیات به کابل رفت و با گروه‌های سیاسی و غیرسیاسی دیدار کرد و به توافقاتی هم دست یافتند".

او گفت "طرف افغانستانی اسنادی در مورد مسئله مرزی ارائه داد که گفته‌ایم آن را بررسی خواهیم کرد که نتیجه را هم به طرف افغانستانی و هم مردم دو کشور ارائه خواهیم داد".

ریاست هیأت ایرانی را در سفر به کابل محسن بهاروند، معاون حقوقی و امور بین‌الملل بر عهده داشت. او گفته بود قرار است افغانستان مصاحبه‌هایی را با جان به در بردگان حادثه انجام داده، در اختیار ایران بگذارد.

محسن بهاروند گفته بود با افغانستان "اختلاف نظر جدی نداریم" و وعده داده بود "اگر از نظر ما مشخص شد که مدرک دال بر تخلف است، ما آن را به مراجع مربوطه خواهیم سپرد."

اما اکنون عباس موسوی بار دیگر با تکرار نتایج بررسی این حادثه از سوی ایران تاکید کرده که "این اتفاق ناگوار در خاک ایران رخ نداده است و نیروهای مرزبانی ایران در آن دخالتی نداشته‌اند".

مقامات افغانستان هنوز به این اظهارات واکنشی نشان نداده‌اند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.