واکنش رهبر ایران به اعتراضات آمریکا: مردم را می‌کشند و زبانشان دراز است

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در یک سخنرانی تلویزیونی به حادثه کشته شدن جورج فلوید در آمریکا اشاره کرد و گفت"مردم را می‌کشند و زبانشان هم دراز است. بعد از حقوق بشر دم می‌زنند. آن مرد سیاهی که کشته شد حقوق بشر نداشت؟"

آیت‌الله خامنه‌ای گفته این جمله که الان معترضان می‌گویند "نفس نمی‌توانم بکشم"، جمله همه کسانی است که در جهان قربانی سیاست‌های آمریکا بوده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای گفت شعار "نمی‌توانیم نفس بکشیم" علاوه بر مردم آمریکا، شعار "همه کسانی است که سالها در جهان تحت فشار آمریکا بودند".

جورج فلوید، سیاهپوست ۴۶ ساله آمریکایی روز دوشنبه کشته شد. در فیلمی که از صحنه مرگ آقای فلوید وجود دارد، او در حالی که به سختی نفس می‌کشد، به پلیس سفید پوستی که ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه زانویش را روی گردن او گذاشته و فشار می‌دهد، می‌گوید: "نمی‌توانم نفس بکشم". انتشار این فیلم خشم بسیاری از آمریکایی‌ها را بر انگیخت و به اعتراضاتی گسترده در این کشور انجامید.

آیت‌الله خامنه‌ای در واکنش به این اتفاق گفت "آنچه امروز در شهرهای آمریکا رخ می‌دهد بروز واقعیت‌هایی است که نشان داده نمی‌شد و چیز جدیدی نیست. این همان لجن‌های ته حوض است که بالا آمده است".

آمریکا بارها ایران را به خاطر سرکوب اعتراضات، به نقض حقوق بشر متهم کرده است و برخی از مقامات ایرانی را به خاطر دخالت در سرکوب مردم ایران در لیست تحریم قرار داده است. در مقابل، ایران هم آمریکا را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده است.

انتشار جزئیات بیشتر درباره گروهی از کشته‌شدگان در اعتراض‌های آبان
رابرت اوبرین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی از ایران، چین، روسیه و زیمبابوه به عنوان کشورهایی نام برده که از ناآرامی‌های آمریکا "بهره" می‌برند.

اما عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش، مقامات آمریکایی را متهم به فرافکنی کرد و گفت "اتفاقی هم که در این کشور رخ داده، نتیجه سال‌ها سرکوب و خفه کردن صدای مردم و اتباع آمریکایی بوده است. طبیعی است مردم آمریکا جان‌شان به لب آمده و اعتراض کنند".

اخیرا کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ هم که به چین نزدیک است، در واکنش به اعتراضات این هفته در آمریکا، این کشور را متهم کرد که استانداردهای دوگانه دارد. آمریکا با چین بر سر سیاست‌های این کشور در هنگ کنگ اختلاف نظر دارد.

'تحول‌خواهی به معنی اعتراض نیست '

آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از صحبت‌های امروز خود گفت که تحول‌خواهی لزوما به معنی "اعتراض" نیست.

او گفت تحول "تدریجی" انجام می‌شود و نباید "بی‌صبری" یا "شتابزدگی" کرد.

آقای خامنه‌ای که درسالگرد درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی صحبت می‌کرد، گفت: "ما در مواردی تحول نداشتیم و حتی در برخی موارد عقبگرد داشتیم که این یک چیز بسیار ناپسند و برخلاف رویه انقلاب است."

او از مسئولان خواست نترسند و در اعمال تغییرات، مرعوب واکنش‌های تند و تبلیغات دشمن نشوند.

او به شبکه‌های اجتماعی اشاره کرده که ممکن است واکنش‌های "تند و تیز" در آن وجود داشته باشد.

آقای خامنه‌ای تحول در زمینه اقتصاد را "بریدن بند ناف از نفت" و تهیه بودجه عملیاتی برای کشور توصیف کرده است.

تحلیل؛ منظور از تحول چیست؟
فرنوش امیرشاهی، بی‌بی‌سی

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی امروزش بیش از همیشه بر «تحول‌خواهی » تکیه کرد. او جا‌به‌جای سخنانش از ضرورت تحول در عرصه‌های مختلف نظام گفت، اما با یک جمله عملا مسیر تغییرات مدنظرش را مشخص کرد: «یک دست هدایتگر مورد اطمینانی باید بالاسر این تحول باشد»

به عبارت دیگر رهبر جمهوری اسلامی، تحول‌خواهی را تنها در مسیری میسر دانسته که مطلوب و در جهت «دست هدایتگر» راس هرم قدرت باشد.

آیت‌الله خامنه‌ای پیشتر از ابراهیم رئیسی هم خواسته بود در قوه ‌قضائیه تحول ایجاد کند.

از این تاکیدات بر «تحول‌خواهی» می‌توان برداشت کرد که رهبر جمهوری اسلامی به دنبال تغییراتی است که هنوز محتوای آن را مشخص نکرده، اما با تحولاتی که آن را «تدریجی و نیازمند صبر» خوانده، در صدد فراهم کردن شرایط آن است.

در همین راستا، با تغییر ترکیب مجلس که بیش از گذشته همفکر و نزدیک حاکمیت است، حالا نوبت دولت است تا در انتخابات ۱۴۰۰ متحول شود.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.