واکنش وزارت خارجه به هشدار احمدی‌نژاد درباره 'قرارداد مخفیانه با یک دولت خارجی': همکاری با چین دشمن‌هایی دارد
دولت ایران مفاد این سند را هنوز به طور رسمی و علنی منتشر نکرده است. اما سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید "احساس می‌کنم سند به گونه‌ای است که در آینده به‌طور کامل منتشر شود".
عباس موسوی، سخنگوی وزرات امور خارجه ایران، با اشاره تلویحی به اظهارات محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق این کشور، درباره "قرارداد ۲۵ ساله مخفیانه" ایران با یک کشور خارجی گفت "طبیعی است که همکاری‌های راهبردی ایران و چین دشمن‌هایی داشته باشد".

سخنگوی وزارت خارجه ایران با دفاع از این توافق گفته سند همکاری‌های جامع و راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین "افتخارآمیز و به نفع روابط راهبردی دو کشور است".

اخیرا محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران در سخنرانی خود در گیلان درباره یک قرارداد ۲۵ ساله "پنهان" و "دور از چشم ملت ایران" با یک کشور خارجی هشدار داده بود. او گفته بود "هر قراردادی که مخفیانه و بدون در نظر گرفتن خواست و اراده ملت ایران با طرف‌های خارجی منعقد شود و برخلاف منافع کشور و ملت باشد، معتبر نیست و ملت ایران آن را به رسمیت نخواهد شناخت".

اما اکنون عباس موسوی می‌گوید "این موضوع جدید نیست. در سفر رئیس‌جمهوری چین به تهران آنجا اعلام شد. همکاری‌های دو کشور راهبردی است و سندی هم در آنجا امضا شد. یکی از بندهای آن سند، داشتن برنامه همکاری‌های راهبردی است که در سفر سال قبل ظریف به پکن، پیش‌نویس سند به چینی‌ها داده و تبادل نظر شد".

انتقادهای آقای احمدی‌نژاد در شرایطی مطرح می‌شود که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران زمستان سال ۱۳۹۴ در دیدار با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین، توافق رؤسای جمهوری دو کشور را برای یک روابط استراتژیک ۲۵ ساله "کاملاً درست و حکمت‌آمیز" خوانده بود. آیت‌الله خامنه‌ای در آن زمان گفته بود "این وضعیت موجب شده است که کشورهای مستقل، به‌دنبال همکاری‌های بیشتر با یکدیگر باشند و توافق ایران و چین برای روابط استراتژیک ۲۵ ساله در همین چارچوب است که باید با پیگیری جدی دو طرف، توافق‌ها حتماً به مرحله‌ی عملیاتی برسند".

دولت ایران مفاد این سند را هنوز به طور رسمی و علنی منتشر نکرده است. اما سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید "احساس می‌کنم سند به گونه‌ای است که در آینده به‌طور کامل منتشر شود".

عباس موسوی همچنین با رد "گمانه‌زنی‌ رسانه‌ها درباره مفاد این سند" گفت "همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و... در این سند وجود دارد که پس از نهایی شدن منتشر می‌شود".

او علت تدوین این سند را نگاه راهبردی با دوستان خود و تلاش برای رابطه دراز مدت دانست.

برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین چیست؟
دولت پیش‌نویس این برنامه را هفته گذشته با حضور رئیس‌جمهور ایران تصویب کرد و به وزارت خارجه مأموریت داد تا با طرف چینی درباره جزئیات برنامه به توافق برسد و متن اصلی را برای امضا بین دو کشور آماده کند.

سال گذشته، پیش از مطرح شدن تصویب این برنامه، اخباری درباره سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین در بخش انرژی ایران منتشر شد، هرچند مقام‎‌های ایران به طور رسمی چیزی در این باره نگفته بودند.

نشریه پترولیوم اکونومیست چاپ بریتانیا در مطلبی در سوم سپتامبر ۲۰۱۹ مدعی شد که در سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به چین، قراردادی بین دو طرف امضا شده که مفاد آن از عموم پنهان نگه داشته شده است.

در مطلب پترولیوم اکونومیست گفته شده بود که بر اساس این قرارداد، چین در طول چند سال و به طور عمده در پنج سال اول ۲۸۰ میلیارد دلار در بخش انرژی، نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری می‌کند و ۱۲۰ میلیارد دلار هم در بخش زیرساخت‌های حمل و نقل و جاده‌ها سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

بنابر این گزارش‌ها، در سند قید شده است که نفت و گاز ایران به طور توافقی از قبل به چین فروخته می‌شود اما چین می‌تواند پول محصولات خریداری شده را با دو سال تاخیر پرداخت کند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.