«تشکیل یک کارگروه» برای رسیدگی به پرونده «وقف» بخشی از کوه دماوند
سازمان محیط زیست ایران می‌گوید حتی یک سانتیمتر از کوه دماوند قابل واگذاری نیست.

یک مقام سازمان اسناد و املاک ایران از تشکیل کارگروهی برای رسیدگی به پرونده «وقف» یال جنوب شرقی قله دماوند خبر داد.

خبرگزاری رسمی قوه قضائیه ایران، میزان، روز سه‌شنبه هفتم مرداد این خبر را به نقل از صادق سعادتیان، معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک ایران، منتشر کرد.

آن‌طور که آقای سعادتیان مدعی شده، «یال مربوط به منطقه یخ کر یا همان یال جنوب شرقی قله دماوند»، به نام وقف در سامانه کاداستر سازمان ثبت اسناد «تثبیت نشده است».

او با تاکید بر اینکه اراضی قله دماوند «وقف» نشده، افزوده است: «پلاک ثبتی‌ای که این روز‌ها در مورد آن سخن گفته می‌شود در منطقه ملار و با فاصله دورتری از اراضی دماوند است».

این مقام سازمان ثبت اسناد با این حال از تشکیل گروهی متشکل از اداره منابع طبیعی و ثبت اسناد مازندران و با دعوت از سازمان اوقاف به منظور رسیدگی به این موضوع خبر داد.

اظهارات وی پس از آن مطرح می‌شود که روزنامه همشهری چاپ تهران گزارش داد یک قسمت از ۱۱ قسمت کوه دماوند به تملک سازمان اوقاف درآمده است.

این روزنامه در گزارشی که روز پنجم مرداد منتشر کرده بود،‌ نوشت که این امر با موافقت دیوان عالی کشور صورت گرفته است.

این در حالی است که سازمان محیط زیست ایران با تاکید بر اینکه حتی یک سانتیمتر از کوه دماوند قابل واگذاری نیست، اعلام کرده که از طریق رئيس قوه قضائیه پیگیر موضوع وقف بخشی از اراضی کوه دماوند خواهیم شد.

موضوع وقف بخشی از کوه دماوند در روزهای اخیر با بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان روبرو شده است که واکنش‌های منفی به آن همچنان ادامه دارد.

دماوند با ارتفاع ۵۶۱۰ متر، بلندترین کوه ایران محسوب می‌شود و از سال ۸۷ نیز در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.