عکس از ایسنا
لیلاز : ما برای زنده ماندن در مقابل فشارهای آمریکا باید با چین قرارداد ٢٥ ساله ببندیم

سعید لیلاز اقتصاددان و عضو مرکزیت حزب کارگزاران سازندگی در گفتگو با ایلنا از قرارداد بیست و پنج ساله ایران با چین حمایت کرده و گفته است که هدف از عقد این قرارداد زنده ماندن در مقابل فشارهای آمریکا و خارج شدن جمهوری اسلامی از زیر ضربۀ آمریکا است.

لیلاز افزوده است که در حال حاضر مهمترین اولویت جمهوری اسلامی "خنثی کردن فشار ایالات متحد آمریکا" است. او از تحریم ها و فشارهای کنونی آمریکا به عنوان "بزرگترین و آخرین فشار خارجی بر جمهوری اسلامی" یاد کرده و افزوده است که اگر جمهوری اسلامی بتواند به یاری چین "از این مرحله عبور کرده" و فشارهای آمریکا را خنثی کند، دیگر هرگز "با چنین فشارهایی روبرو نخواهد" شد.

لیلاز گفته است که جمهوری اسلامی برای زنده ماندن ناچار است بین قدرت های جهانی موازنه ایجاد کند. او گفته است : "ما باید بتوانیم بین قدرت های جهانی موازنه ایجاد کنیم تا زنده بمانیم. چون ایران کشوری است که نمی تواند به کلی زیر سلطۀ یک قدرت خارجی برود و در نتیجه مجبور است که بین قدرت های جهانی موازنه برقرار کند."

سعید لیلاز از مخالفت های جاری علیه قرارداد بیست و پنج سالۀ جمهوری اسلامی با چین ابراز شگفتی کرده و این مخالفت ها را صرفاً ناشی از "مخالفت ایدئولوژیک" با علی خامنه ای و حکومت اسلامی ایران دانسته است. او گفته است : "آن چیزی که مرا ناراحت می کند این است که یک گروهی از روی دعواها و کشمکش های سیاسی داخلی دارند نسبت به قرارداد با چین داوری می کنند و حتی آن را خائنانه می نامند."

سعید لیلاز عقد بدون اشاره به محتوای قرارداد بیست و پنج ساله با چین افزوده است : "اگر الان با چین [قرارداد بیست و پنج ساله] ببندیم و از زیر ضربۀ آمریکا خارج شویم، می توانیم [بعداً] هم این قرارداد را بسیار متعادل تر کنیم و هم قراردادهای بهتری با سایر کشورها ببندیم."

سعید لیلاز مدعی شده که آمریکا حاضر نیست خارج از "روابط امپریالیستی" "با ایران روابط اقتصادی داشته باشد." لیلاز در ادامه افزوده است که اگر "ایالات متحد آمریکا بر ایران هژمونی پیدا کند، می تواند بر مناسبات داخلی کشور اثر تعیین کننده بگذارد." به گمان لیلاز این امر شامل چین نمی شود چون دولت پکن از نظر لیلاز نه فقط برتری نظامی آمریکا را ندارد، بلکه همسایه ایران نیست، در حالی که آمریکا به واسطۀ پایگاه های نظامی اش در منطقه عملاً بزرگترین همسایه جمهوری اسلامی به شمار می رود. او گفته است : "ایران الان طولانی ترین مرز مشترک را با آمریکا دارد نه با کشورهای منطقه."

سعید لیلاز مدعی شده است که بر خلاف آمریکایی ها "چینی ها نسبت به آمریکا در موقعیتی نیستند که بتوانند به ما آسیب برسانند یا مناسبات سلطه گرانه ایجاد کنند"، در حالی که به ادعای لیلاز "آمریکا به دلیل وزن بسیار بزرگی که دارد وقتی وارد سیستم یک کشور می شود، تمام مناسبات آن سیستم را تحت تاثیر تعیین کنندۀ [خود] قرار می دهد."

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.