ایران توافق بحرین و اسرائیل را 'ننگین و خفت‌بار' توصیف کرد
وزارت امور خارجه ایران، عادی سازی روابط بحرین با اسرائیل را به شدت محکوم کرده و آن را اقدامی "ننگین و خفت‌بار" از سوی بحرین توصیف کرده است.

این وزارتخانه گفته است بحرین، آرمان فلسطینی را "قربانی انتخابات داخلی آمریکا کرده است."

بحرین دومین کشور عربی حاشیه خلیج فارس پس از امارات است که در هفته‌های اخیر با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شب پیش در توییتر خود از توافق "تاریخی" اسرائیل و بحرین و "پیمان صلح" میان دو کشور خبر داد.

ترامپ
این دومین بار در هفته‌های اخیر است که دونالد ترامپ از عادی سازی روابط یک کشور عربی با اسرائیل خبر می‌دهد

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه خود گفته است بحرین از این پس "شریک جنایات" اسرائیل خواهد بود.

پیشتر حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رییس مجلس ایران در امور بین‌الملل در توییتر خود این اقدام بحرین را محکوم کرده و آن را "خیانت بزرگ به آرمان اسلامی و مردم فلسطین" خوانده بود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم توافق اخیر امارات متحده عربی و اسرائیل در عادی سازی روابط را "خیانت" توصیف کرده بود.

در مقابل بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بیانیه بحرین برای عادی سازی روابط با کشورش را "یک دوره جدید صلح" توصیف کرده است. فلسطینیان این اقدام پادشاهی بحرین را "خیانت" توصیف کرده‌اند.

بیانیه مشترک بنیامین نتانیاهو، ملک حمد بن عیسی بن سلمان آل خلیفه و دونالد ترامپ خاطرنشان می‌کند "این تحولی تاریخی برای پیشبرد صلح در خاورمیانه است که ثبات امنیت و بهروزی در منطقه را افزایش خواهد داد."

اما تشکیلات خودگردان فلسطینی سفیر خود در بحرین را فراخوانده و اقدام دولت بحرین را "خیانت به بیت‌المقدس و آرمان فلسطین" خوانده است.

جنبش اسلامی حماس که نوار غزه را کنترل می‌کند، این توافق را یک فاجعه خوانده و گروه جهاد اسلامی نیز آن را مایه شرمساری خوانده است.

مصر از این توافق استقبال کرده اما ترکیه به شدت آن را محکوم کرده است. عربستان سعودی هنوز در این باره واکنشی نشان نداده است.

بیشتر کشورهای عربی تا کنون از برقراری رابطه با اسرائیل خودداری کرده و چنین روابطی را منوط به حل مناقشه فلسطینی کرده‌اند.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.