معاون رئیس سابق قوه قضائیه ایران به ۳۱ سال زندان محکوم شد

اکبری طبری، معاون اجرایی صادق لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضائیه ایران که به اتهام فساد و پولشویی محاکمه شده بود به ۳۱ سال زندان و ۱۰۰ میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شد.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران امروز با اعلام این خبر گفت که دادگاه احکام آقای طبری و دیگر متهمان این پرونده را صادر کرده است.

آقای طبری سال‌ها معاونت اجرایی ریاست و مدیرکلی امور مالی قوه قضائیه را بر عهده داشته است.

آقای اسماعیلی گفت: " اکبر طبری در این پرونده ۱۰ عنوان اتهامی داشت که در ۸ مورد دادگاه وی را مجرم شناخت، در دو مورد اتهامی دادگاه وی را مجرم ندانست".

به گفته وی "اکبر طبری بابت تشکیل شبکه چند نفره ارتشاء با وصف سردستگی و اخذ رشوه‌های متعدد به ۳۱ سال حبس تعزیری و ضبط اموال ناشی از ارتشاء و انفصال دائم از خدمات دولتی و بیش از ۴۳۰ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده است."

سخنگوی قوه قضائیه ایران گفت در اتهام پولشویی نیز آقای طبری به " ۱۲ سال و نیم حبس تعزیری و قریب به ۶۰۰ میلیارد ریال جزای نقدی و ضبط اموال موضوع پولشویی محکوم شده است."

به گفته سخنگوی قوه قضاییه ایران، اموال ضبط شده "ناشی از ارتشاء" آقای طبری عبارتست از:

۱- سه دستگاه آپارتمان مسکونی در برج روما در کامرانیه تهران که یک واحد به‌ مساحت ۶۳۳ متر و واحد دیگر به‌مساحت ۳۸۸ متر و واحد سوم به ‌مساحت ۳۸۰ متر

۲- یک واحد آپارتمان در خیابان پاسداران در یکی از برج‌های مجلل به‌مساحت ۶۳۳ متر

۳- پنج قطعه زمین در شهرستان بابلسر که تبدیل به یک باغ‌ویلای بسیار بزرگ شده و ویلایی مجلل در آن ساخته شده

۴- یک قطعه زمین مشجر به‌ مساحت ۱۶۷۵ متر در نجار کلای لواسان

۵- یک وحد آپارتمان اداری به‌ مساحت ۱۰۸ متر در مجتمع اداری سانا

۶- یک قطعه زمین به ‌مساحت ۳۰۰ متر در بلوار کریم‌خان زند

۷- طبقات پنج و شش ساختمان احداثی در بلوار کریم‌خان زند

صادق لاریجانی رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام و اکبر طبری
صادق لاریجانی رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام و اکبر طبری

آقای اسماعیلی همچنین گفت که "در مجموع این متهم به قریب به هزار میلیارد ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شده است و علاوه بر آن به حدود 179 میلیارد ریال ضبط وجوه نقدی که بابت ارتشاء اخذ کرده، محکوم شده است".

دیگر متهم این پرونده، بیژن قاسم زاده، بازپرسی که حکم فیلتر شدن تلگرام از سوی او صادر شده بود نیز به جرم دریافت رشوه به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

وی همچنین به "جرم دریافت رشوه به انفصال دائم از خدمات دولتی" و ۱۰"ضبط اموال ناشی از ارتشا و جزای نقدی" نیز محکوم شده است.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه "حمیدرضا علیزاده دیگر متهم پرونده نیز به ۱۰ سال حبس تعزیزی و ضبط مال ناشی از عمل مجرمانه محکوم شده است".

محاکمه معاون صادق لاریجانی به اتهام فساد یکی از جنجالی‌ترین محاکمه‌های اخیر ایران بوده است.

یکی دیگر از متهمان این پرونده با نام قاضی منصوری در رومانی بود و قصد داشت برای حضور در دادگاه به ایران بازگردد که ناگهان خبر مرگ وی منتشر شد. خانواده قاضی منصوری معتقدند که او به قتل رسیده است.

به دنبال بازداشت آقای طبری، برخی هم انگشت اتهام را به سوی صادق آملی لاریجانی نشانه‌ رفتند اما رئیس پیشین قوه قضائیه پس از فشارهای رسانه‌ای و جدال لفظی‌اش با محمد یزدی، گفت ارتباط دادن او با اکبر طبری "فضاسازی" است و افزود: "آیا همین کار را برای آقای شریفی قائم مقام شهردار اسبق تهران و آقای سیف معاون اقتصادی اطلاعات سپاه و ... کرده‌اند و فساد آنها را به آقای قالیباف و آقای طائب و دیگران سرایت داده اند؟"

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.