پرونده نجفی؛ دیوان عالی کشور در ایران قتل میترا استاد را 'قتل عمد' تشخیص داد

دیوان عالی کشور در ایران، پرونده قتل میترا استاد توسط همسرش محمدعلی نجفی از وزرای پیشین ایران و شهردار اسبق تهران را "قتل عمد" تشخیص داد.

دادگاه کیفری تهران پیش از این اتهام محمدعلی نجفی را قتل عمد همسرش اعلام کرده بود اما یکی از شعبه های دیوان عالی کشور قصد آقای نجفی را مشاجره و تهدید در دعوای خانوادگی خوانده و قتل را از نوع شبه عمد خوانده بود.

با اصرار دادگاه کیفری بر رای صادر شده، موضوع در هیات عمومی دیوان عالی کشور مطرح شد.

بر اساس رای‌گیری که امروز ۲۵ شهریور انجام شد از ۶۶ نفر از قضات حاضر در هیات عمومی، ۳۹ قاضی رای دادگاه کیفری را تایید کردند و فقط ۲۷ قاضی به نفع رای دیوان عالی نظر دادند که بر اساس محکومیت محمدعلی نجفی که قتل عمد بود، تایید شد.

میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی، هفتم خرداد سال گذشته در خانه‌اش در منطقه سعادت‌آباد تهران به ضرب گلوله کشته شد.

آقای نجفی، وزیر اسبق آموزش و پرورش و شهردار پیشین تهران، ساعاتی پس از انتشار این خبر، خود را به پلیس معرفی و به ارتکاب قتل به دلیل اختلافات خانوادگی اعتراف کرد.

میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی، هفتم خرداد سال گذشته در خانه‌اش در منطقه سعادت‌آباد تهران به ضرب گلوله کشته شد. آقای نجفی ساعاتی بعد به ارتکاب قتل به دلیل اختلافات خانوادگی اعتراف کرد اما آن را غیرغمدی خواند
میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی، هفتم خرداد سال گذشته در خانه‌اش در منطقه سعادت‌آباد تهران به ضرب گلوله کشته شد. آقای نجفی ساعاتی بعد به ارتکاب قتل به دلیل اختلافات خانوادگی اعتراف کرد اما آن را غیرغمدی خواند

مرداد ماه سال گذشته، دادگاه کیفری استان تهران آقای نجفی را به دو اتهام قتل عمد و نگهداری سلاح غیر مجاز مجرم شناخت.

این رای اکنون در هیات عمومی دیوان عالی کشور تایید شده است اما به دلیل اینکه خانواده میترا استاد شکایت خود را درباره کشته شدن او پس گرفته اند، موضوع قصاص در میان نیست و خطر اعدام برای آقای نجفی وجود ندارد.

طبق قانون مجازات اسلامی، حتی در صورت رضایت شاکی یا شاکیان پرونده قتل عمد و گذشت از قصاص، فرد قاتل به مجازات حبس محکوم می‌شود.

آقای نجفی به شش سال و نیم حبس محکوم شده است. وی سال گذشته با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان مرخص شد اما دو روز بعد مجددا به زندان بازگردانده شد.

آقای نجفی ۷۰ سال دارد و با ۱۲ سال سابقه از جمله سیاستمدارانی است که بیشترین سابقه وزارت را در تاریخ جمهوری اسلامی ایران داشته است.

او حدود یک سال قبل از كشته شدن همسر دومش برای چند ماه شهردار تهران بود در جریان مراسمی که چند دختر خردسال در آن حرکاتی مشابه رقص انجام می دادند محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور مصرانه خواستار استعفای او شد. پس از مدت کوتاهی مقاومت، آقای نجفی از سمت خود کناره گرفت.

آقای منتظری همچنین در اظهاراتی همزمان با رای گیری در هیات عمومی دیوان عالی کشور گفته به نظر او عملی که محمدعلی نجفی انجام داده "قتل عمد" بوده است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.