بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی 'راه‌های منتهی به روستای محل دفن نوید افکاری را بستند'

بر اساس گزارش‌ها "ماموران امنیتی راه‌های منتهی به روستای سنگر، محل دفن نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله اعدام شده را بسته‌اند."

جو روستای سنگر در استان فارس هم در روز جمعه ۲۸ شهریور "امنیتی" گزارش شده است.

عصر پنج‌شنبه مراسم هفتم نوید افکاری در روستای سنگر برگزار و تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

نوید افکاری سنگری که به همراه دو برادر دیگرش در زندان بود، شنبه ۲۲ شهریور به طور ناگهانی اعدام شد. اعدام او که به گفته وکلا و فعالان حقوق بشر "ناعادلانه" بوده، باعث واکنش‌های گسترده کم‌سابقه‌ای شد.

امیر ابتهاج، خبرنگاری که در مراسم روز پنج‌شنبه حضور داشته می‌گوید روز جمعه ماموران مانع نزدیک شدن افراد به روستا شده‌اند.

یک منبع آگاه دیگر هم با تایید این خبر به بی‌بی‌سی گفت که امروز راه‌های روستا بسته شده بوده و خانواده نوید افکاری هم که در شیراز زندگی می‌کنند، به مزار او نرفتند.

روستای سنگر در ۷۰ کیلومتری شیراز، مرکز استان فارس و روستای اجدادی نوید افکاری است.

به گفته منبع آگاه، مراسم دیروز با حضور افرادی که بیشترشان محلی بودند و شماری که از شیراز به روستای سنگر رفته بودند، برگزار شد.

در تصاویری که از مراسم هفتم او منتشر شده، شماری با لباس‌های سیاه اطراف ماشین نوید افکاری دیده می‌شوند که در کنار مادر و پدرش فریاد "نوید قهرمان" سر داده‌اند.

همچنین بیشتر شرکت‌کنندگان دست می‌زنند و سرود "ای ایران، ای مرز پرگهر" از بلندگو شنیده می‌شود.

در این تصاویر بهیه نامجو، مادر نوید افکاری دیده می‌شود که عکس فرزندش را روی شیشه ماشین پراید می‌بوسد. خودروی نوید افکاری را به نشانه عروسی او که هیچگاه برگزار نشد، روبان مشکی و گل زده‌اند.

تصاویری که گفته می‌شود مربوط به پارک لاله در تهران است
تصاویری که گفته می‌شود مربوط به پارک لاله در تهران است

همزمان تصاویری منتشر شده که گفته می‌شود مربوط به تجمع امروز جمعه در پارک لاله در مرکز تهران است و در آن عده‌ای عکس نوید افکاری را دردست گرفته و برای او شمع روشن کرده‌اند.

در بیرون از ایران هم تجمعاتی در شهرهای مختلف برگزار شده است.

گروهی از ایرانیان در تورنتو کانادا در اعتراض به اعدام او و گرامیداشت یاد کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ۹۸ از جمله پویا بختیاری تجمع کردند.

بنابر تصاویری که مخاطبان برای بی‌بی‌سی فارسی فرستادند، تجمع‌کنندگان در بخشی از این مراسم سرود "ای ایران" خواندند و برای کشته‌شدگان شمع روشن کردند. در بخشی از این تجمع هم شعارهایی از جمله "مرگ بر خامنه‌ای" سر داده شد.

در هلند، آلمان و آمریکا هم تظاهرات و تجمعات اعتراضی مشابه برگزار شده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.