سفارت ایران خبر تهدید دیپلمات بازداشتی ایران علیه مقام‌های بلژیکی را «مبالغه‌آمیز» خواند

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلژیک روز سه‌شنبه ۲۲ مهر گزارش رویترز مبنی بر تهدید مقام‌های بلژیک توسط اسدالله اسدی، دیپلمات بازداشتی ایران، را تکذیب کرد و آن را «مبالغه» خواند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به‌نقل از پلیس بلژیک گفته بود آقای اسدی که به اتهام برنامه‌ریزی برای انفجار در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق بازداشت شده و تحت محاکمه است، گفته که محکومیت او در دادگاه ممکن است به «انتقام‌گیری» برخی گروه‌ها از مقام‌های بلژیکی منجر شود.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلژیک اما روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای می‌گوید که اسدالله اسدی گفته است چنین تهدیدی نکرده است.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز گزارش داده که صورت‌جلسه مطالب مطرح‌شده از سوی اسدالله اسدی را در گفت‌وگوی او با پلیس بلژیک در تاریخ ۱۲ مارس/ ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ رؤیت کرده است.

سفارت ایران در بروکسل اما با رد این گزارش، هرگونه اشاره رسانه‌ها به «مسئله انتقام‌جویی» را «مضحک» خوانده و هدف از آن را «بهره‌برداری برای درگیر کردن» جمهوری اسلامی توصیف کرده است.

این سفارتخانه در پایان بیانیه خود به رسانه‌ها «توصیه» کرده از «مبالغه» در این خصوص خودداری کنند. روزنامه کیهان که از سوی نماینده رهبر جمهوری اسلامی مدیریت می‌شود روز سه‌شنبه در بازتاب این خبر از «هشدار» سفارت ایران به رسانه‌ها سخن گفته است.

رویترز گزارش داده بود که این دیپلمات ایرانی در بازجویی توسط پلیس بلژیک گفته است که این کشور «درک نمی‌کند که در صورت صدور حکمی علیه وی که غیرمطلوب باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد».

یک سخنگوی دادستانی بلژیک در واکنش گفته است که چنین تهدیدهایی ممکن است اتفاق بیفتد، اما این کشور تدابیر امنیتی لازم را اتخاذ می‌کند.

پیش از تکذیب سفارت جمهوری اسلامی در بلژیک، وکیل آقای اسدی نیز بیان چنین تهدیدی از سوی موکل خود را رد کرده بود.

وکیل اسداله اسدی به خبرگزاری رویترز گفته بود او تهدیدی به انتقام‌گیری بیان نکرده و اگر چنین تعبیری از سخنان او شده، یک سوءبرداشت است که او آن را در نشست بعدی دادگاه توضیح خواهد داد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز در بیانیه خود با تأکید بر این موضوع هشدار داده است که «مبالغه رسانه‌ها با هدف تخریب روابط ایران و اروپا صورت می‌گیرد».

در زمان مطرح شدن گزارش‌ها در خصوص «برنامه‌ریزی ایران» برای کشتن مخالفان در اروپا در تیر ماه سال ۱۳۹۷، شش تن در بلژیک، فرانسه و آلمان در این ارتباط بازداشت شده بودند که دو تن از آنها آزاد شدند.

در آن زمان، اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در اتریش، در جریان بازگشت به وین پس از یک سفر به جنوب آلمان بازداشت و به بلژیک تحویل شد زیرا حکم جلب او توسط بلژیک صادر شده بود.

آقای اسدی به اتهام تلاش برای رساندن مواد انفجاری به یک زن و شوهر ساکن آلمان، با این هدف که در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در منطقه ویلپن در حومه پاریس منفجر شود، کماکان در بازداشت است و مصونیت دیپلماتیک او نیز لغو شده ‌است.

به گفته آلمان و بلژیک، اسدالله اسدی در سفرش به آلمان، با این زوج ایرانی در خاک لوکزامبورگ دیدار کرد.

امیر سعدونی و نسیمه نعامی، زوج ایرانی و همچنین مهرداد عارفانی، که ظاهراً قرار بوده مواد تخریبی را از این زوج گرفته و به محل گردهمایی مجاهدین ببرد، دست‌کم در یک جلسه محاکمه آقای اسدی در مرداد امسال در شهر آنتورپن (انورس) در بلژیک حضور داشته‌اند.

نشست بعدی محاکمه آقای اسدی در «دادگاه امور تروریستی» بلژیک قرار است روز هفتم آذرماه امسال برگزار شود.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.