تزریق ۷۱۱ میلیون دلار به سامانه نیما در هفته منتهی به ۲۲ آبان

بانک مرکزی ایران می‌گوید سامانه نیما در هفته سوم آبان ماه (منتهی به ۲۲ آبان‌ماه ۱۳۹۹) شاهد عرضه حدود ۷۱۱ میلیون دلار به صورت حواله ارزی بوده است.

این گزارش که پنج‌شنبه در وبسایت بانک مرکزی منتشر شد می‌گوید میانگین نرخ موزون معاملات دلاری حدود ٢۴٩۵٠ تومان بوده است.

حدود سه هفته پیش نرخ دلار در بازارهای آزاد ایران تا ۳۲ هزار تومان اوج گرفت، اما با افت و خیزهای ابتدای هفته جاری به ۲۵ هزار تومان سقوط کرد و از آن زمان دوباره مقداری افزایش یافت و هم اکنون ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان است.

بانک مرکزی گزارش نداده در سه هفته گذشته وضعیت تزریق ارز به بازار چگونه بوده، اما اواخر تیرماه نیز که نرخ ارز به رکورد ۲۵ هزار تومان رسیده بود، بانک مرکزی نزدیک به یک میلیارد دلار در بازار و سامانه نیما تزریق کرد و برای مدت کوتاهی نرخ دلار به زیر ۲۲ هزار تومان کاهش یافت، اما دوباره سیر صعودی گرفت.

تزریق این میزان از ارز به بازار اگر هر هفته ادامه یابد، بانک مرکزی باید سالی ۳۶ تا ۴۰ میلیارد دلار ارز در بازار تزریق کند تا ارزش ریال را حفظ کند.

اخیرا صندوق بین‌المللی پول گزارش داد که ۹۰ درصد از ذخایر ارزی ایران در خارج مسدود شده و جمهوری اسلامی تنها دسترسی به کمتر از ۹ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد.

بانک مرکزی می‌گوشد از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه ۶ میلیارد و ۷۰۸ میلیون یورو در سامانه نیما عرضه شده است. بدین ترتیب تزریق ۷۱۱ میلیون دلار تنها در عرض یک هفته منتهی به ۲۲ آبان ماه بسیار چشمگیر است.

رئیس بانک مرکزی می‌گوید دلیل افزایش نرخ ارز کاهش درآمدهای ارزی کشور است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.