ایران کانادا را به 'سیاسی‌کاری' درباره هواپیمای اوکراینی متهم کرد

یکی از معاونان محمدجواد ظریف برخورد کانادا با سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه را "عجیب" خوانده و کانادا را متهم کرده است که این فاجعه را بهانه‌ای برای "سیاسی‌کاری" قرار داده است.

محسن بهاروند، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه ایران، به روزنامه انگلیسی‌زبان تهران تایمز، چاپ تهران، گفته ایران همه همکاری‌های لازم را با کانادا و دیگر کشورها انجام می‌دهد تا حقایق مربوط به این فاجعه روشن شود.

یک هفته پیش اوکراین از "وقت‌کشی" مقام‌های ایرانی در این زمینه انتقاد کرد.

مقام‌های ایرانی پس از سرنگونی هواپیما با موشک سپاه و کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن با وجود اطلاع از واقعیت موضوع تا سه روز با دروغ و لاپوشانی "نقص فنی" را دلیل سقوط عنوان می‌کردند.

ایران پس از آن به سرنگونی هواپیما با موشک‌های سپاه اذعان کرد که جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، از وجود شواهدی در این زمینه خبر داد.

دستگاه قضایی ایران تاکنون هیچ یک از عوامل این فاجعه را محکوم نکرده، اما چند نفر از بازماندگان، سوگواران و معترضان به عملکرد سپاه بازداشت، به زندان محکوم شده و تحت فشارهای امنیتی قرار گرفته‌اند.

به گفته دادستانی اوکراین ایران با مجازات حبس ابد عاملان مخالفت کرده است.

محسن بهاروند، معاون محمدجواد ظریف، به روزنامه تهران تایمز گفته: "عجیب است که دولت کانادا اقدامات یکجانبه‌ای را در این زمینه آغاز کرده. ما دلیل درستی برای چنین کاری نمی‌بینیم مگر اینکه کانادا به دنبال سیاسی‌کاری در موضوع باشد."

آقای بهاروند گفته آقای ظریف با همتای کانادایی خود در تماس بوده و ایران "تا جایی که در چهارچوب قوانین ایران ممکن بوده" به درخواست‌های کانادا پاسخ مثبت داده است.

او خواهان آن شده که همه طرف‌های فاجعه هواپیمای اوکراینی مطابق مقررات بین‌المللی در این زمینه همکاری کنند.

کانادا هیاتی مستقل برای تحقیق درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی تشکیل داده است.

اوکراین هم گفته اگر ایران همچنان همکاری‌های لازم را انجام ندهد، "مسیرهای موازی" را در پیش می‌گیرد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.