کرونا در ایران؛ دولت می‌گوید وام یک میلیون تومانی به برخی شهروندان می‌دهد

همزمان با شروع اعمال محدودیت های دولتی در ایران برای مقابله با ویروس کرونا، حسن روحانی رئیس جمهور از پرداخت کمک هزینه های دولتی برای نزدیک به ۳۰ میلیون ایرانی و امکان ارائه وام ویژه به ۱۰ میلیون سرپرست خانوار خبر داده است.

آقای روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است در چهار ماه پایانی سال ۱۳۹۹ دولت به حدود ۳۰ میلیون ایرانی هر ماه ۱۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض پرداخت می کند.

واجدان شرایط برای دریافت وام یک میلیون تومانی هم ۱۰ میلیون سرپرستان خانوارهای ایرانی هستند که قرار است بازپرداخت آن در سی ماه انجام شود. رئیس جمهور ایران پیش از این گفته بود این وام به یارانه بگیرانی تعلق می گیرد که حقوق بگیر دولت نیستند و حقوق ثابت هم ندارند.

واکنش اولیه در شبکه های اجتماعی نسبت به این کمک های پیشنهادی همراه با بدبینی و دلسردی بوده و مردم مبلغ و ارزش آن را با توجه به هزینه های جاری کافی نمی دانند.

قرار است این وام بدون کسر کارمزد به واجدان شرایط پرداخت و جزئیات دیگر آن از سوی مقام های اقتصادی دولت اعلام شود.

دولت ایران در اوایل شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت در فعالیت مشاغل و تعطیلی برخی از کسب و کارها، وام مشابهی در نظر گرفته بود.

در حال حاضر ۱۶۰ شهر در ایران تعطیل و ۲۰۸ شهر با هدف قطع چرخه شیوع ویروس نیمه تعطیل شده اند.

حسن روحانی رئیس جمهور و دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا
حسن روحانی رئیس جمهور و دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا

رئیس جمهور ایران در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است "اگر مردم رعایت کنند و با مدارا نسبت به این ویروس عمل کنند حتی به یک ساعت تعطیل نیز نیاز نداریم. امیدوارم که در دو هفته پیش‌رو نتایج مثبتی به دست آید و شرایط بهتر شود".

وی خبر داده که در این ستاد پیشنهاد شده همراه داشتن کارت ملی یا کارت شناسایی معتبر از سوی شهروندان الزامی شود تا از حضور افراد مبتلا در وسائل حمل و نقل و اجتماعات بتوان جلوگیری کرد.

آقای روحانی گفته در شرایطی که وضعیت شیوع بیماری بهبود پیدا نکند تعطیلی ها ادامه پیدا خواهد کرد. در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا، سعید نمکی وزیر بهداشت هم حضور داشته است. رضا ملک‌زاده و علی نوبخت حقیقی، ‌دو مقام ارشد وزارت بهداشت ایران در اعتراض به "بی‌توجهی" وزیر به توصیه متخصصان و "مدیریت بسیار غلط" مبارزه با همه گیری بیماری، در روز گذشته از سمت خود کناره گیری کردند.

ستاد ملی مقابله با کرونا تقریبا همزمان با اعلام شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران تشکیل شد و افرادی همچون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، مقام های ارشد دولت و قوه قضائیه در آن عضویت دارند. آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفته تصمیمات این ستاد همانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی الزام‌آور است.

برخی از متخصصان از این ستاد انتقاد می کنند که نتوانسته به اندازه کافی تصمیمات موثر برای مقابله با شیوع گسترده ویروس کرونا بگیرد. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین یکی از منتقدان مدیریت وضعیت موجود است.

همزمان با تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست آقای روحانی، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی این ستاد خبر داده است که از کل جمعیت ایران، ۷۹ میلیون نفر در وضعیت های مختلف هشدار احتمال ابتلا قرار دارند. جمعیت ایران در حدود ۸۲ میلیون نفر اعلام شده است.

علیرضا رئیسی گفته است "تحقیقات علمی نشان داده است که ۱۰ درصد مبتلایان می‌توانند باعث ۸۰ درصد ابتلا در سطح جامعه شوند و مهم‌ترین عامل ابتلا اکنون همین دورهمی‌های خانوادگی است".

این مقام ایرانی از شهروندان خواسته مقررات بهداشتی را جدی بگیرند و هشدار داده "اگر این پروتکل‌ها به دقت اجرا نشود ممکن است همه‌ زحمات ما به هدر برود".

در هفته های اخیر آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا و ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در ایران بالا رفته و مطابق آنچه وزارت بهداشت ایران به طور رسمی اعلام می کند به رقم ۵۰۰ نفر در روز نزدیک شده است.

کل فوت شدگان ناشی از این ویروس در ایران حدود ۴۴ هزار نفر اعلام شده است. ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت ایران گفته است که رقم واقعی فوت شدگان نزدیک به دو برابر رقمی است که به طور رسمی اعلام می شود.

در حال حاضر ملاقات‌های عمومی آیت‌الله علی خامنه‌ای و جلسات کاری حسن روحانی در خارج از نهاد ریاست جمهوری و کاخ سعدآباد لغو شده و مجلس خبرگان رهبری هم دوبار اجلاسیه سالانه خود را به تعویق انداخته است.

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در شهر تهران که یکی از مناطق قرمز شیوع ویروس است از امروز تشکیل جلسات بالای ۱۵ نفر هم ممنوع است.

مقام های بهداشتی گفته اند از امروز تا حداقل دو هفته آینده هیات دولت ایران نمی تواند با حضور بیشتر از ۱۵ نفر تشکیل شود و در صورت نیاز باید اعضای بیشتر از حد تعیین شده به صورت اینترنتی در دولت حاضر شوند.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.