ایران مسئولیت حمله کابل را متوجه آمریکا دانست
سخنگوی وزارت خارجه ایران با محکوم کردن حمله مرگبار روز شنبه در شهر کابل، آن را اقدامی «تروریستی» و نمونه‌ای از «جنگ نیابتی» خواند و تاکید کرد که «مسئولیت مستقیم آن متوجه ایالات متحده آمریکا» است.

مقام‌های دولت افغانستان روز شنبه یکم آذر، با تایید اصابت ۲۳ موشک به نقاط مختلف اعلام کردند که در جریان این حملات موشکی هشت نفر کشته و ۳۱ نفر زخمی شده‌اند.

در همین حال، سفارت ایران در کابل در توئیتی با اشاره به حمله موشکی به کابل نوشت که یکی از موشک‌ها در محوطه سفارت فرود آمد و «ترکش‌های متعددی به ساختمان اصلی، شیشه‌ها، تأسیسات و تجهیزات سفارت اصابت کرد».

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات موشکی را بر عهده نگرفته است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به حمله موشکی امروز با دولت و مردم افغانستان ابراز همدردی کرد و گفت آن را «نمونه‌ای از جنگ نیابتی و اقدامات هم پیمانان تروریست آمریکا در افغانستان» می‌داند.

آقای خطیب‌زاده افزود که «طبق بررسی‌ها» تا این لحظه «دست‌کم یک راکت به محوطه داخلی سفارت ایران در کابل» اصابت کرده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه، این حمله «تلفات جانی» نداشته و به کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در کابل آسیبی نرسیده است.

در ماه‌های اخیر همزمان با مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در قطر، خشونت‌ها و جنگ داخلی در این کشور افزایش یافته است.

از سوی دیگر، مقام‌های دولت آمریکا و افغانستان گروه طالبان را متهم می‌کنند که با افزایش خشونت‌ها، در صدد امتیازگیری در جریان مذاکرات است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.