برادر قاضی منصوری: یقین داریم که او خودکشی نکرده است

برادر غلامرضا منصوری نکات جدیدی درباره پرونده پرابهام مرگ قاضی منصوری در اختیار رسانه‌ها قرار داده است. برادر قاضی منصوری گفته تکه‌هایی از وصیتنامه او به وسیله واتس‌اپ ارسال شده و او تصمیم به بازگشت به ایران داشته است.

از مرگ قاضی منصوری به عنوان "جعبه سیاه" پرونده فساد "اکبر طبری" یاد می‌شود. علت مرگ این روحانی و قاضی دادگستری همچنان در پرده‌ای از ابهام قرار دارد.

چند روز پیش، محمود علیزاده طباطبایی، وکیل خانواده منصوری از همراهی یک زن با قاضی منصوری در دوران اقامت او در بخارست، پایتخت رومانی، خبر داده بود. اکنون برادر غلامرضا منصوری جزئیات بیشتری پیرامون این پرونده را رسانه‌ای کرده است.

خبرگزاری کار ایران "ایلنا" روز چهارشنبه ۲۴ دی (۱۳ ژانویه) گزارشی درباره اظهارات اخیر برادر غلامرضا منصوری منتشر کرده است.

برادر قاضی منصوری در گفت‌وگوی خود با خبرنگار این خبرگزاری نکات جدیدی درباره پرونده مرگ منصوری ارائه کرده است.

"رفتار برادرم مثل یک گروگان بود"

برادر غلامرضا منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: «تماس‌های برادرم در دو، سه روز آخر به صورتی بود که به نظر می‌رسید در اختیار خود او نیست و مثل اینکه گروگان افرادی باشد، عمل می‌کرد.»

به گفته او نوع سخن گفتن و رفتار قاضی منصوری شباهت به کسانی داشته که آزاد نبوده و محدودیت دارند.

در گزارش ایلنا، برادر قاضی منصوری نسبت به رفتار او چنین گفته است: «در مکالمات و سؤالاتی که اینجانب یا بستگان داشتیم در بعضی موارد در پاسخ انگشت اشاره‌شان را به معنی اینکه محدودیت دارند و ادامه ندهید مقابل دهانشان می‌گذاشتند و بسیار محدود صحبت می‌کردند و در حین صحبت صورتشان را مقابل دوربین موبایلشان می‌آوردند که اطرافشان دیده نشود.»

"یقین داریم که خودکشی نکرده است"

این نخستین باری نیست که برادر قاضی منصوری موضوع خودکشی را به مثابه علت مرگ برادر خود رد می‌کند. او اندکی پس از اعلام خبر مرگ غلامرضا منصوری نیز احتمال خودکشی را منتفی دانسته و حتی به اظهارات ضدونقیض بازرسان پرونده مرگ برادرش در رومانی اشاره کرده بود.

برادر غلامرضا منصوری در گفت‌وگوی اخیر خود با ایلنا به صراحت از قتل سخن گفته است. او ضمن ابراز تاسف نسبت به ابهامات موجود در پرونده قاضی منصوری گفته است: «یقین داریم، ایشان قصد و تلاش داشت به کشور بازگردد و خودکشی هم نکرده است.»

ایلنا به نقل از برادر قاضی منصوری از "جنایت رسانه‌ای علیه" او سخن رانده است. برادر غلامرضا منصوری گفته است که هیچ فیلمی در ارتباط با خودکشی او منتشر نشده و مسئولان هتل دوک بخارست اعلام کرده‌اند که دوربین طبقه‌ای که حادثه در آن اتفاق افتاده، آن روز "سالم نبوده" است.

برادر قاضی منصوری چنین ادعایی را منطقی نمی‌داند و می‌گوید: «در صورت برادرم غیر از شکستگی محدود نوک بینی، شکستگی دیگری دیده نمی‌شد و دندان‌ها نیز کاملاً سالم و بدون شکستگی بود.»

غلامرضا منصوری، دادرس و یکی از متهمان پرونده فساد اکبر طبری
غلامرضا منصوری، دادرس و یکی از متهمان پرونده فساد اکبر طبری

او همچنین افزوده است که قاضی منصوری وصیتنامه خود را به شکل تکه‌تکه از طریق واتس‌اپ برای او و خویشاوندانش فرستاده است و چنین امری را نشانه رد احتمال خودکشی او دانسته است.

در گزارش خبرگزاری ایلنا از اظهارات برادر غلامرضا منصوری به عدم ارائه نسخه کامل گزارش پلیس رومانی از سوی وزارت امور خارجه ایران اشاره شده است. گفته است:

«حتی ترجمه‌ گزارشی که می‌گویند از رومانی رسیده را در بازپرسی ارائه دادند و مطالعه کردیم هرچند با استناداتی که ما داریم بسیار ناقص به نظر می‌رسد و ظاهراً باید نسخه‌ای از آن ترجمه گزارش توسط وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در اختیار ما قرار گیرد که تاکنون قرار نگرفته تا بتوانیم آن ترجمه‌ گزارشی که در بازپرسی موجود است را با مدارک، دلایل و مستندات موجودمان تطبیق دهیم.»

با توجه به اظهارات برادر غلامرضا منصوری درباره تصمیم جدی او به بازگشت به ایران، برخی از رسانه‌های ایران و از جمله روزنامه "اعتماد ملی" این پرسش را مطرح کرده بود که چه کس یا کسانی نگران سفر او به ایران بوده‌اند؟

این روزنامه پاسخ به ابهامات موجود در پرونده مرگ منصوری را منوط به پاسخ به این پرسش کرده و نوشته بود که نوع پاسخ می‌تواند «گره از معمای مرگ مشکوک آقای بازرس [قاضی منصوری] باز کند.»

هفته گذشته نیز، وکیل خانواده قاضی منصوری، محمود علیزاده طباطبایی اعلام کرده بود که نام خانمی که همراه قاضی منصوری بوده را به اطلاع بازرس پرونده رسانده است و بازجویی از او را برای رفع برخی از ابهامات الزامی دانسته است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.