عکس از دویچه وله
کرونا در ایران؛ حسن روحانی از بیم موج چهارم کرونا، خواستار برگزاری مراسم ۲۲ بهمن به صورت «خودرویی و موتوری» شد
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «به دلیل شرایط خاصی که داریم مراسم ۲۲ بهمن امسال باید عمدتا به صورت نمادین خودرویی و موتوری برگزار شود تا هم برگزاری مراسم را داشته باشیم و هم به گونه ای نباشد که مشکلی برای مردم اتفاق بیافتد.»

روحانی همچنین درباره بازگشایی ها گفت که بازگشایی‌ها «بویژه در مسایل فرهنگی و مذهبی می تواند انجام گیرد بشرط اینکه صددرصد دستورالعمل های بهداشتی رعایت شود.»

او درباره اجتماعات و ترددها نیز گفت: «هرگونه غفلت از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آنها مایه نگرانی بوده و می‌تواند باعث شیوع موج چهارم ابتلا به کرونا شود و اظهار نگرانی‌هایی که از جمله در همین جلسه ابراز شدند، کاملاً به حق و منطقی هستند و اگر دستورالعمل‌ها در این عرصه‌ها رعایت نشوند، مجبور به اعمال محدودیت‌های شدیدتر هستیم.»

روحانی با اشاره به اظهار نگرانی مسئولان بهداشتی از نوع جهش یافته ویروس کرونا، ادامه داد: «نوع جهش یافته ویروس کرونا هم می‌تواند از کشورهای خارجی وارد کشور شود و هم خدای ناکرده امکان جهش ویروس در داخل کشور وجود دارد. همچنین در فصل زمستان سرمای هوا و شدت یافتن آلودگی و وارونگی هوا که معمولاً در این فصل رخ می‌دهد، عامل مضاعفی برای نگرانی درباره شدت یافتن شیوع بیماری است و لذا مراعات دستورالعمل‌های بهداشتی، ضرورت مضاعفی می‌یابد.»

همزمان، ایرج حریرچی معاون‌کل وزیر بهداشت روز شنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونای استان زنجان گفت: زمانی می‌توانیم بگوییم در بیماریابی کرونا و انجام تست‌های سریع موفق عمل کرده‌ایم که تنها ۵ درصد تست‌های انجام شده مثبت بوده و ۸۵ درصد آن منفی باشد.

او ادامه داد: برای رسیدن به این رویکرد، در خصوص کووید - ۱۹ باید مرحله اول (تزریق واکسن و ایمنی ایجاد شده) را بگذرانیم، مگر اینکه مانند اجداد کرونا جهش نزولی کرده و از میان برود. اکنون ایجاد ایمنی و واکسیناسیون و استفاده از کمک ایمنی ایجاد شده توسط ابتلاهای قبلی، اولین روش موجود بوده و روش دوم، نحوه مقابله با ویروس کرونا در صورت ایمنی نداشتن درصد کافی از مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، ایزوله معکوس و قرنطینه و غیره است.

حریرچی با بیان اینکه تاکنون ثابت نشده است که واکسن کرونایی تزریق شده در کشورهای مختلف می‌تواند از ابتلا به بیماری کرونا جلوگیری کند، اظهار کرد: در مرحله سوم تزریق واکسن کرونا تنها پیشگیری از ابتلا شدید به بیماری کرونا و بستری و مرگ و میر در گروه مورد نسبت به گروه کنترل کاهش می‌دهد، ثابت شده است.

این مسئول وزارت بهداشت با اشاره به بازگشایی تالارهای عروسی، تصریح کرد: بازگشایی‌ها به معنای بر عهده گرفتن مسئولیت انتقال بیماری کرونا توسط برگزارکنندگان مراسم است، زیرا همچنان شرکت در مراسم عروسی و ترحیم بدترین مکان انتقال این بیماری حتی با تعداد محدود است.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده رسمی در ایران، ۹۶ بیمار کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته جان باختند. همچنین در همین مدت ۶۱۰۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵۰۸ نفر از آنها بستری شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۲۴ هزار و ۳۹۵ نفر رسید و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۶ هزار و ۷۱۷ نفر رسید.

لاری ادامه داد: بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ شهر در وضعیت آبی قرار دارند و ۱۰ شهر قرمز کشور در استان مازندران و شامل آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدونکنار، قائمشهر و نکا است.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.