عکس از اعتماد آنلاین
«پهپادهای رزمایش سپاه مشابه پهپادهای حمله کننده به تاسیسات آرامکو بودند»؛ هدف سپاه از برگزاری این رزمایش چه بود؟
خبرگزاری آسوشیتدپرس، درگزارشی، با اشاره به رزمایش موشکی-پهپادی نیروی هوافضای سپاه پاسداران، مدعی شد: پهپادهای انتخاری مورد استفاده در این رزمایش با پهپادهایی که در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ از آنها استفاده شد، شباهت داشته‌اند. سپاه پاسداران، روز جمعه ۲۶ دی ماه، رزمایشی را در منطقه کویر مرکزی ایران به نمایش گذارد که درجریان آن، پهپادهای انتحاری، با رسیدن به هدف، منفجر می‌شدند. آسوشیتدپرس هدف از این رزمایش نظامی را فشار بر دولت آینده آمریکا برای بازگشت به توافق جامع اتمی عنوان کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گزارشی با اشاره به رزمایش موشکی-پهپادی سپاه پاسداران که روز جمعه ۱۵ ژانویه/۱۶ دی، در منطقه کویر مرکزی ایران انجام گرفت، مدعی شد: پهپادهای انتحاری که در این رزمایش مورد استفاده قرار گرفته و پس از رسیدن به هدف منفجر می‌شدند، شباهت بسیار زیادی با پهپادهایی داشتند که در سال ۲۰۱۹ تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی را هدف حمله قرار دادند.

تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی، در سپتامبر ۲۰۱۹ هدف حملات پهپادی قرار گرفت. شبه نظامیان حوثی در یمن مسئولیت حمله به سایت‌های عبقیق و خوریس را برعهده گرفتند. با وجود اینکه ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و کارشناسان سازمان ملل متحد بر این باور هستند که پهپادهای مورد استفاده در حمله به تاسیسات آرامکو، پهپادهای ایرانی بودند، اما جمهوری اسلامی ایران، هیچ مسئولیتی در قبال این حمله به عهده نگرفته است. این حمله پهپادی با تاثیر فراوان بر روی تولید نفت عربستان سعودی، برای مدتی، تولید نفت در این کشور را به نصف کاهش داد.

به گزارش منابع داخلی، در رزمایش نیروی هوا فضای سپاه پاسداران، «انبوه موشک‌های نسل جدید بالستیک زمین به زمین شلیک شد» و «پهپادهای تهاجمی بمب‌افکن پس از نزدیک شدن به اهداف تعیین شده، سقوط کرده و منفجر شدند». جمهوری اسلامی ایران، آنچنانکه خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز تاکید کرده است، در مناسبت‌های مختلف، توان و دستاوردهای نظامی خود را به نمایش گذارده است اما تایید این ادعاها بطور مستقل امکانپذیر نیست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، با استناد به تصاویرمربوط به این رزمایش که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، افزود: این تصاویر، ۴ هواپیمای بدون‌سرنشین به شکل مثلث را به نمایش گذاردند که با نمونه‌های استفاده شده در حمله سال ۲۰۱۹ به تاسیسات آرامکو شباهت بسیار زیاد داشتند.

بر اساس این گزارش، تصمیم سپاه پاسداران برای به نمایش گذاردن این رزمایش پهپادی در کنار نمایش مجموعه‌ای از موشک‌های نسل جدید بالستیک، در آستانه ورود جو بایدن به کاخ سفید و به منظور فشار بر رییس‌جمهوری جدید آمریکا برای بازگشت به توافق اتمی با ایران صورت گرفته است.

پرونده اتمی ایران، نخستین آزمون سیاست خارجی جو بایدن خواهد بود؟
آسوشیتدپرس، همچنین، در گزارش اخیر خود، به بحران‌های اخیر از جمله موضوع توقیف نفت‌کش کره جنوبی، از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی که این کشور را به ساخت سلاح‌های پیشرفته‌تر نزدیک می‌سازد، ورود بمب‌افکن‌های بی-۵۲ آمریکایی به خلیج فارس، حضور ناو هواپیمابر آمریکایی «یواس‌اس نیمیتز» در خلیج فارس و زیردریایی اتمی آمریکایی که در واپسین روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ به سوی منطقه روانه شد، اشاره کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سایمون هندرسون، تحلیلگر موسسه سیاست خاورنزدیک در واشنگتن، یادآور شد: این احتمال می‌رود که موضوع هسته‌ای اولین آزمون سیاست خارجی دولت جو بایدن باشد.

به گفته این تحلیلگر مسائل منطقه، در نهایت ایالات متحده آمریکا دست بالا را در این موضوع دارد اما ایران هم نشان داده است که هنوز هم، حتی زمانی که در موضع ضعف قرار دارد، می‌تواند بهترین بازی خود را انجام دهد.

جمهوری اسلامی ایران، در پی خروج ایالات متحده آمریکا از توافق جامع اتمی، هدف شدیدترین تحریم‌ها و «فشار حداکثری» از سوی دولت دونالد ترامپ قرار گرفت.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.