نمایندگان مجلس ایران می‌گویند بدون اطلاع آنها در ارقام بودجه ۱۴۰۰ 'دستکاری گسترده' شده

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران خواستار توضیح محمدباقر قالیباف رئیس مجلس، درباره "دستکاری گسترده" در جداول و ارقام بودجه ۱۴۰۰ خورشیدی شده اند. به گفته نمایندگان این تغییرات پس از تصویب لایحه بودجه و تایید آن در شورای نگهبان و بدون اطلاع و رای نمایندگان انجام شده است.

نمایندگان معترض گفته اند که این تغییرات طی روزهای فروردین ۱۴۰۰ "توسط جمع کوچکی" انجام شده در حالی که قانون بودجه از ابتدای سال در حال اجراست و نمایندگان از این تغییرات مطلع نبوده اند.

حالا بیش از بیش ۱۰۰ نماینده مجلس ایران در نامه ای به آقای قالیباف از او خواسته اند که در این باره توضیح دهد.

نمایندگان امضا کننده نامه که بخش هایی از آن در ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی، منتشر شده گفته‌اند "در کمال تعجب جداول ۲۵ روز پس از تصویب بودجه در صحن ابلاغ شده" و تا تاریخ ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۰ "به کرات تغییر کرده" است.

نمایندگان گفته اند که تغییرات صورت گرفته "محدود به ارقام جداول نشده بلکه حتی تغییرات کلی در تبصره‌ها و جداول داخل آنها و تصحیح بندها بر اساس اشکالات شورای نگهبان را نیز شامل شده است".

بودجه سالانه قانونی است که درآمدها و هزینه های دولت را مشخص می کند. میزان بودجه ای که دولت به نهادهای مختلف پرداخت می کند در این قانون درج شده است.

در پایان سال دیوان محاسبات کشور که وابسته به مجلس شورای اسلامی است این قانون را با عملکرد دولت مقایسه می کند و گزارش خواهد داد که دولت چه میزان به قانون بودجه عمل کرده و چقدر کسری داشته است.

دستکاری در ارقام و جداول بودجه بدون اطلاع نمایندگان مجلس و بدون طی شدن مراحل قانونی، خلاف مقررات از جمله نقض آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی است و ممکن است دولت را هم در اجرای قانون بودجه سرگردان کند.

دولت حسن روحانی تاکنون به "دستکاری گسترده" در جداول و ارقام و تبصره های قانون بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۰ واکنشی نشان نداده است.

به دلیل شیوع ویروس کرونا حسن روحانی برای ارائه لایحه بودجه به مجلس نرفت و معاون پارلمانی وی آن را به مجلس برد
به دلیل شیوع ویروس کرونا حسن روحانی برای ارائه لایحه بودجه به مجلس نرفت و معاون پارلمانی وی آن را به مجلس برد

نمایندگان در نامه خود به رئیس مجلس ایران گفته اند تغییرات صورت گرفته در بودجه "در نوع خود بی نظیر و رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آئین نامه (داخلی مجلس) و ایجاد رانت برای چند نفر در جابجا کردن اعداد کلان بودجه" است.

بودجه سال ۱۴۰۰ آخرین بودجه سالانه ای بود که لایحه آن توسط دولت حسن روحانی برای بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی داده شد و اولین لایحه بودجه مصوب دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی است.

نمایندگان یک بار با رد کلیات بودجه ۱۴۰۰ دولت را مجبور به تغییراتی در آن کردند اما پس از تصویب کلیات لایحه بازنگری شده دولت، شورای نگهبان هم در روزهای پایانی سال ۹۹ اشکالاتی به آن وارد کرد که پیش از فرارسیدن تعطیلات نوروزی از سوی مجلس رفع شد.

این مصوبه سپس به تایید شورای نگهبان رسید و از روز اول فرودین به اجرا درآمد اما به گفته بیش از ۱۰۰ نماینده مواردی از آن به طور گسترده در ماه اول سال تغییر کرده است.

نمایندگان معترض گفته اند که این وضعیت، شان مجلس را زیر سئوال می برد.

بودجه سال ۱۳۹۹ هم که همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران بود با حکم حکومتی آیت الله علی خامنه ای برای اولین بار در تاریخ مجلس شورای اسلامی بدون تصویب در صحن علنی مجلس و صرفا با تایید در جمع محدودی از نمایندگان به شورای نگهبان فرستاده و در نهایت به این شیوه تایید شد.

ناظران وقایع ایران می گویند که اهمیت و نقش مجلس شورای اسلامی در اداره کشور و قانونگذاری در سال های اخیر به طور پیوسته کاهش یافته و به نقشی بسیار محدود رسیده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.