دادستان تهران: چند کارگر عامل آتش‌سوزی پلاسکو بودند
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، اعلام کرده است که آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو "غیرعمدی" بوده و "چند کارگر" عامل آن بوده‌اند.
دادستان تهران گفته است که "متهمان در همان روز اول حادثه" شناسایی و دستگیر شده بودند.
آقای دولت‌آبادی امروز، سه‌شنبه ۲۴ اسفند، گفت: "عامل آتش چند کارگر بودند که صبح زود روز حادثه با استفاده از هیتر غیراستاندارد که با سیم طولانی و چند شاخه روشن شده بود، موجب آتش سوزی شدند و با توجه به نقص کپسول آتش‌نشانی که گستردگی بیشتر آتش را در پی داشت، کارگران در تلاش برای خاموش کردن آتش که به سقف کاذب کشیده شده بود، از کپسول دیگری استفاده کردند که موجب گسترش آتش در ساختمان شد."
روز ۳۰ دی ساختمان تجاری پلاسکو، در مرکز تهران، به دنبال یک آتش‌سوزی فرو ریخت. در این حادثه دست کم ۲۲ نفر، از جمله ۱۶ آتش‌نشان، کشته شدند.
آقای جعفری دولت‌آبادی گفته است که می‌توان از حادثه پلاسکو "عبرت" گرفت.
دادستان تهران گفته است که دادستان و بازپرس مطابق قانون می‌توانند واحدهای تجاری را "در مواردی که مخل امنیت جامعه یا نظم عمومی و یا مضر به سلامت باشد" تعطیل کنند و جلوی فعالیتشان را بگیرند.

حادثه پلاسکو

کشته شدن چند آتش‌نشان همدردی گسترده‌ای را با آتش‌نشانان برانگیخت

پس از فرو ریختن ساختمان پلاسکو برخی بنیاد مستضعفان را به عنوان مالک ساختمان در این حادثه مسئول دانستند.
برخی نیز شهرداری تهران را به واسطه عدم تامین ایمنی ساختمان و فراهم نبودن تجهیزات آتش‌نشانی کافی مقصر دانستند.
در عین حال بعضی نیز می‌گویند از آنجا که ساختمان پلاسکو محل چندین کارگاه بوده، وزارت کار اختیار تعطیل کردن آن را به دلیل فقدان ایمنی داشته، اما در این زمینه کوتاهی کرده است.
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در پیامی که در روز حادثه داد گفت که رسیدگی به قربانیان اولویت دارد و "رسیدگی به علل حادثه مسئله بعدی است". او در آن مقطع از مسئولان خواست که "وظیفه­‌ فوری را بر هر حرف و حدیثی مقدم بدارند."

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.