انتظار افزایش سفر ایرانیان به ترکیه به رغم هشدارها
ظاهرا ناآرامی‌های ترکیه و هشدار برخی مقام‌های ایران درباره سفر به این کشور، اشتیاق گردشگران ایرانی به این مقصد را کاهش نداده است. مسئولان ترکیه با شاخه‌های گل به استقبال مسافران نوروزی ایران رفته‌اند.
عثمان آیک، رئيس فدراسیون هتلداران ترکیه می‌گوید ایرانیان علاقه زیادی به سفر به ترکیه دارند و با توجه با افزایش "چشمگیر" شمار مسافران ایرانی به ترکیه در سال‌های گذشته انتظار می‌رود این روند در سال جاری میلادی نیز ادامه داشته باشد.
بر اساس آمار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، تعداد گردشگران ایرانی که در سال ۲۰۱۵ به این کشور سفر کرده‌اند با نزدیک به هفت درصد افزایش نسبت به سال قبل بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بوده است.
با افزایش حمله‌های تروریستی در ترکیه، به ویژه پس از کودتای نافرجام تابستان، تعداد مسافران ایرانی این مقصد، در سال ۲۰۱۶ اندکی کمتر شده، اما به نظر می‌رسد از ابتدای ژانویه امسال وضعیت به سمت عادی شدن پیش می‌رود.
رئيس فدراسیون هتلداران ترکیه، پنج‌شنبه ۲۶ اسفند به خبرگزاری آناتولی گفت: «بعد از کودتای نافرجام ۱۵ جولای در ترکیه مسئولان ایرانی عجولانه تصمیم گرفتند و تورهای گردشگری به ترکیه را منع کردند. ان‌شاءالله بعد از این چنین نخواهد شد.»
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران حدود یک ماه پس از کودتا برای دیدار و مذاکره با مقام‌های ترکیه به آنکارا سفر کرد و مسئولان این وزارت‌خانه اندکی بعد اعلام کردند که ممنوعیت تورهای گردشگری به این کشور لغو شده است.
بیشتر بخوانید: هشدار سرکنسول ایران در استانبول: ترکیه امن نیست
عثمان آیک با اشاره به این تصمیم وزارت خارجه ایران تاکید کرده که تورهای گردشگری باید دوباره راه‌اندازی شوند. او پیش‌بینی می‌کند با از سرگیری سفرهای هوایی چارتر از جمله پروازهای مستقیم به آنتالیا تعداد گردشگران ایرانی به ترکیه سالانه به بیش از دو و نیم میلیون نفر برسد.

ترکیه در انتظار ۲ میلیون ایرانی
روزنامه "دیلی صباح" چاپ ترکیه در شماره امروز خود (شنبه، ۱۸ مارس/ ۲۸ اسفند) به نقل از انجمن هتلداران ترکیه نوشت، این کشور در سال گذشته میلادی میزبان یک میلیون و ۶۰۰ هزار مسافر ایرانی بوده و انتظار می‌رود با رفع مشکل پروازهای چارتری این تعداد در سال جاری به دو میلیون نفر افزایش یابد.
باشاران اولوسوی، رئيس اتحادیه آژانس‌های مسافرتی ترکیه نیز روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی تاکید کرد: «وزارت امور خارجه ایران لغو ممنوعیت تورهای گردشگری به ترکیه را رسما اعلام کرده است، بنابراین منتظر آغاز فروش تورهای ترکیه در ایران هستیم.»
ظاهرا دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در جمهوری اسلامی هنوز بر سر عادی‌سازی روابط با ترکیه، به ویژه در امور گردشگری به ارزیابی و تصمیم‌گیری واحدی نرسیده‌اند.
اختلاف درباره سفر به ترکیه
یک هفته پیش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه از قول بختیار اسدزاده، سرکنسول جمهوری اسلامی در استانبول با اشاره به افزایش عملیات تروریستی و بمب‌گذاری در ترکیه این کشور را ناامن خواند و به ایرانیان توصیه کرد اگر کاری ضروری ندارند به ترکیه سفر نکنند.
اندکی پس از انتشار این سخنان، خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از اسدزاده منکر مصاحبه با خبرگزاری وابسته به قوه قضائیه شد و این خبرگزاری نیز ساعتی بعد فایل صوتی گفت‌وگو با سرکنسول ایران در استانبول را منتشر کرد.
به رغم این تکذیب که نادرستی آن مشخص شده، برخی دیگر از مقام‌های ایرانی از جمله مرتضی رحمانی‌موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی نیز با توجه به بدرفتاری ماموران مرزی ترکیه با مسافران ایرانی در گذرگاه گوربولاغ - بازرگان که فیلمی از آن نیز در فضای مجازی منتشر شده، نسبت به سفر به ترکیه هشدار داده‌اند.
رحمانی‌موحد ۱۵ اسفند به خبرگزاری ایسنا گفته که بدرفتاری‌ها با مسافران ایرانی فقط همین یک مورد نبوده و "گزارش‌های سنگین‌تری" درباره موارد مشابه از مرز دریافت شده است. او تاکید کرد: «ما در چنین شرایطی نمی‌توانیم اجازه دهیم جریان عادی گردشگری ادامه پیدا کند.»

دلجویی از مسافران ایرانی
پس از انتشار فایل صوتی سخنان سرکنسول ایران در استانبول، حسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ‌ملی و سیاست‌ خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، ضمن توصیه به ایرانیان برای عدم سفر به ترکیه تصریح کرد که این کمیسیون بدرفتاری مرزبانان و پلیس ترکیه با مسافران ایرانی را بررسی خواهد کرد.
اقتصاد ترکیه به درآمد صنعت گردشگری به شدت وابسته است و تحولات اخیر که دست‌کم به کاهش سفر گردشگران اروپایی و روسی به این کشور منجر شده نگرانی‌هایی به وجود آورده است.
به گزارش خبرگزاری آناتولی، روز جمعه، ۲۷ اسفند گروهی از گردشگران ایرانی که برای سپری کردن تعطیلات نوروزی خود از دروازه مرزی گوربولاغ وارد ترکیه شدند، با شاخه‌های گل مورد استقبال هیئتی متشکل از عثمان بولوکباش دارا، مدیر امور تجاری و گمرکی منطقه گوربولاغ و سرگرد مصطفی اوزدمیر، فرمانده ژندارمری شهرستان دوغوبایزید ترکیه قرار گرفتند.
خبرگزاری ایرنا نیز دو هفته پیش گزارش داده بود که "در پی فشار دیپلماتیک"، دولت ترکیه یکی از ماموران گمرک را به خاطر بدرفتاری با مسافران ایرانی اخراج کرده و مرزبانان ترکیه در گذرگاه گوربولاغ - بازرگان برای دلجویی، "از شهروندان ایرانی با گل و شیرینی پذیرایی" پذیرایی کرده‌اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.