نخست‌وزیر و وزیر خارجه بریتانیا نوروز را به ایرانیان تبریک گفتند
ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، و بوریس جانسون، وزیر خارجه این کشور، در پیام‌های جداگانه‌ای فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۶ را به ایرانیان و همه کسانی که نوروز را جشن می‌گیرند شادباش گفتند.

خانم می در پیامی که در وب‌سایت دولتی بریتانیا قرار داده شد نوشت: «گرم‌ترین تبریکات خود را به همه کسانی که در بریتانیا، ایران و سراسر جهان نوروز را جشن می‌گیرند، تقدیم می‌کنم.»

در ادامه این پیام آمده است که «در این فصل از سال خانواده‌ها و دوستان گرد هم آمده و آغاز سال نو و فرا رسیدن بهار را جشن می‌گیرند. برای همه آنانی که نوروز را در بریتانیا جشن می‌گیرند آرزوی سال نویی شاد، همراه با تندرستی و آرامش دارم.»

در پایان این پیام تبریک، جمله «هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز» به فارسی اما با حروف لاتین نوشته شده است.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، نیز در پیامی جداگانه ضمن تبریک «به تمام کسانی که در سراسر جهان نوروز را جشن می‌گیرند» نوشته است: «نوروز فرصتی است برای نگریستن به سالی که گذشت و نگاه پیش رو به سالی که در راه است.»

آقای جانسون افزوده است: «پس، به هر شیوه و هرجا که سال نو را جشن می‌گیرید برایتان تندرستی و شادی در آینده آرزو می‌کنم. نوروزتان پیروز.»

روز دوشنبه، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در بیانیه‌ای نوروز را به ایرانیان و مردم دیگر کشورهایی که این عید را جشن می‌گیرند، تبریک گفت.

به گزارش وب‌سایت فارسی وزارت امورخارجه آمریکا، رکس تیلرسون در این پیام نوشت: «میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا، از جمله جوامع در افغانستان، آذربایجان، چین، گرجستان، هند، ایران، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، سوریه، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان و بسیاری دیگر در آسیای جنوبی و مرکزی و منطقه خلیج فارس این زمان از سال را با خانواده و دوستانشان جشن می‌گیرند. امروز بسیاری از آمریکاییان در این جشن شرکت خواهند کرد و سنت‌های محبوب نیاکانشان را با نسلی جدید سهیم می‌شوند.»

در سال‌های گذشته باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، نیز پیام‌های نوروزی ویژه خطاب به ایرانیان ارسال می‌کرد؛ وی در پیام نوروزی خود برای سال ۱۳۹۵ مروری داشت بر ماه‌ها مذاکره میان مقامات جمهوری اسلامی با قدرت‌های جهانی که در نهایت در تابستان سال ۹۴ به توافق اتمی منجر شد.

اما برخلاف سنت آقای اوباما، از طرف دونالد ترامپ، رئیس جمهور تازه آمریکا، تاکنون پیام نوروزی منتشر نشده است.

 

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.