شدت گرما در خوزستان و ایلام ساعات اداری را کاهش داد
ساعات اداری در بعضی شهرهای استان‌های خوزستان و ایلام در ایران به دلیل رسیدن دمای هوا به بالای ۵۰ درجه کاهش یافته است.
با رسیدن دمای هوا به بالای ۵۰ درجه سانتیگراد در ۱۳ شهر استان خوزستان، اداره کل مدیریت بحران این استان، زمان پایان کار اداری امروز چهارشنبه ۷ تیر را در این مناطق را ساعت یک بعد از ظهر اعلام کرد.
بانک‌ها، ادارات و دستگاه‌های اجرایی (به‌ جز مراکز امدادی، آتش‌نشانی و بیمارستان‌ها) در شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، شوش، ماهشهر، امیدیه و چند شهر دیگر شامل این بخشنامه بودند.
اداره هواشناسی خوزستان پیش‌بینی کرده است که دمای هوای این شهرها طی امروز و فردا به ۵۱ و ۵۲ درجه برسد.
استانداری ایلام هم پایان ساعت اداری را در شهرهای مهران و دهلران ساعت ۱۳ و در شهرستان‌های دیگر این استان ساعت ۱۴:۳۰ اعلام کرد.
اخیرا گرمای شدید و قطع برق در استان سیستان و بلوچستان هم مشکلات زیادی ایجاد کرده بود
امروز هیئت دولت ایران به استانداران ۹ استان این اختیار را داد که ساعات کار فعالیت ادارات را با تشخیص خود و با توجه به دمای هوا تغییر دهند.
بنا بر این تصمیم، دولت به استانداران اختیار داد که ساعات شروع و پایان کار ادارات و دستگاه‌های مشمول را در شهرهای استان‌های هرمزگان، خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان و همین طور در شهرهایی از استان‌های کرمان، فارس، یزد، ایلام و سمنان که دمای بالاتر از ۴۵ درجه دارند، به ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۳:۳۰ تغییر دهند.

مخاطبان بی‌بی‌سی از گرما چه می‌گویند
موسی از اهواز: گرما دراهواز زندگی مارا فلج کرده و اضافه بر گرما هر روز شاهد قطع برق و آب در این شهر هستیم که واقعا کودکان و افراد مسن را با مشکل مواجه می‌کند. با کودکی که شب و ظهر باید خواب باشد ولی برق نباشد نمیدانیم چکار کنیم. استخرها که اکثرا مختص آقایان است و در واقع این شهر دیگر قابل سکونت نیست.
وحید: توی کرمان از گرما هلاک شدیم رفت. این هم از عجایب استان کرمان که سیرچ هوا ۲۵درجه است و شهداد ۵۵ درجه و فاصله شان هم ۳۰ کیلومتر بیشتر نیست.

اجتناب از تردد غیر ضروری
کوروش بهادری، مدیرکل هواشناسی خوزستان از مردم خواسته در مصرف آب و برق به ویژه در ساعات اوج مصرف صرفه‌جویی کنند.
آقای بهادری به ساکنان مناطقی که دمای هوای آن به حدود ۵۰ درجه رسیده توصیه کرده است که برای جلوگیری از گرمازدگی از ترددهای غیرضروری در حوالی ظهر تا اوایل غروب اجتناب کنند. از کشاورزان هم خواسته شده که آبیاری مزارع را به اوایل صبح و اوایل شب موکول کنند.
موج گرما که از چندی پیش نقاط مخالف ایران را تحت تاثیر قرار داده، به مناطقی که به صورت معمول دمای هوای تابستان در آن بالا است محدود نشده است. سازمان هواشناسی ایران پیش‌بینی کرده که دمای هوای امروز در شهر تبریز در شمال غرب ایران به ۴۰ درجه برسد. حد اکثر دمای هوای تهران هم ۳۵ درجه پیش‌بینی شده است.
هم‌زمان شرکت مدیریت منابع آب ایران گزارش داده که میزان بارندگی در سال آبی جاری (مهر ۹۵ تا مهر ۹۶) نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن، سه درصد کاهش داشته است.
هفته گذشته هم معاون وزیر نیرو اعلام کرد که شش کلانشهر اصفهان، بوشهر، بندرعباس، شیراز، کرمان و مشهد و ۲۸۹ شهر دیگر در معرض "تنش آبی" قرار دارند و منابع آب و مصرف در این شهرها در حالت سر به سر است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.