وعده تامین اجتماعی برای بیمه کردن ایرانیان خارج کشور
یکی از مدیران ارشد سازمان تامین اجتماعی می‌گوید برای بیمه کردن ۴ میلیون ایرانی خارج از کشور برنامه‌ریزی شده است. این در حالی است که دولت قصد دارد حدود دو میلیون نفر را از پوشش بیمه رایگان حذف کند.
خبرگزاری دولتی ایرنا، جمعه نهم تیرماه از قول حسین جودکی، مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی نوشت: «برنامه‌ریزی و اقدامات لازم برای برقراری بیمه چهار میلیون نفر از ایرانیان خارج از کشور انجام شده است.»
این مقام مسئول می‌گوید کار بیمه برخی از این ایرانیان انجام شده و کار برخی دیگر در حال انجام است. او درباره تعداد بیمه‌شدگان آماری ارائه نکرد.
حسین جودکی گفت، در سفرهای وزیر خارجه و دیگر مسئولان به کشورهای خارجی، ایرانیان زیادی تقاضای بهره‌مند شدن از خدمات سازمان تامین اجتماعی "هم در حوزه بازنشستگی و هم در حوزه از کارافتادگی، فوت و درمان داخل کشور" را مطرح کردند و این موضوع در دستور کار این سازمان قرار گرفت.
جودکی به ایرنا گفت: «به همین منظور اداره کل اتباع در سازمان تامین اجتماعی تشکیل شد،‌ و پوشش بیمه اتباع خارجی در ایران، پوشش بیمه ایرانیان خارج از کشور و تنظیم و تبادل موافقتنامه بین جمهوری اسلامی و سایر کشورهای اسلامی در حوزه تامین اجتماعی، سه ماموریت این اداره کل است.»
اظهارات این مقام سازمان تامین اجتماعی ابهام‌های زیادی دارد؛ شمار ایرانیان مقیم کشورهای اسلامی به ۴ میلیون نفر نمی‌رسد و بیشتر مهاجران ایرانی در کشورهای اروپایی، اسکاندیناوی، آمریکا، کانادا و استرالیا ساکن هستند.
او می‌گوید ایرانیانی که خواهان استفاده از پوشش بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی هستند می‌توانند به شعبه‌های برون‌مرزی این سازمان مراجعه کنند و در کشورهایی که شعبه‌ای وجود ندارد "کارگزار رسمی تعریف کرده‌ایم".
چنان که جودکی گفته سازمان تامین اجتماعی تا اکنون در ۲۱ کشور کارگزاری رسمی برون‌مرزی ایجاد کرده که تعدادی از آنها فعال است و تعدادی در حال گرفتن مجوز فعالیت هستند.
مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی به خبرگزاری ایرنا گفت: «اکنون استقبال خوبی در حوزه خلیج فارس و آسیای میانه از کارگزاری‌های رسمی تامین اجتماعی شده، چون هموطنانی که پوشش بیمه‌ای خاصی ندارند، می‌توانند در این کارگزاری‌ها خدمات خود را دریافت کنند.»
زمانی که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد شمار ایرانیان داخل کشور که از هیچ نوع پوشش بیمه‌ای برخوردار نبودند تا ۱۱ میلیون نفر برآورد می‌شد.
یکی از طرح‌های دولت حسن روحانی "بیمه سلامت همگانی" بود که از ابتدای سال ۹۳ اجرای آن با ثبت‌نام از افرادی که بیمه نبودند آغاز شد.
وزیر بهداشت، حسن قاضی‌زاده هاشمی مهرماه سال پیش خبر داد که بیش از ۱۱ میلیون نفر که فاقد پوشش بیمه‌ای بوده‌اند در چارچوب این طرح بیمه شده‌اند.
دولت یازدهم اکنون به این نتیجه رسیده که همه‌ی ثبت‌نام کنندگان افراد کم‌درآمد نیستند و هیئت وزیران در نشست ۲۸ خرداد خود تصویب کرد که بیمه‌شدگان "مرفه و غیر نیازمند" باید شناسایی شوند و ۱۵ تا صد در صد حق بیمه را پرداخت کنند.
كاظم میكاییلی؛ سرپرست دفتر بیمه‌های سلامت ۳۱ خرداد به خبرگزاری ایسنا گفت: «بر اساس مصوبه اخیر هیئت دولت، توانمندی مالی و وسع بیمه‌شدگان تحت پوشش از طریق آزمون وسع و پایگاه داده‌ها كه وزارت رفاه در اختیار دارد سنجیده خواهد شد و میزان مشاركت فرد برای پرداخت حق بیمه مشخص می‌شود.»
گفته می‌شود تعداد کسانی که باید بخشی یا تمام حق بیمه را پرداخت کنند به حدود دو میلیون نفر می‌رسد. قرار بود هزینه این طرح از طریق اصلاح بهای حامل‌های انرژی در برنامه هدفمند کردن یارانه‌ها تامین شود که این درآمدها برای پرداخت یارانه‌های نقدی نیز کافی نبوده است.
به این ترتیب دولت برای تامین هزینه بیمه شهروندان داخل کشور نیز با مشکلات اساسی روبرو است و مشخص نیست که سازمان تامین اجتماعی با چه بودجه‌ای قصد ارائه خدمات بیمه‌ای به ایرانیان خارج از کشور را دارد.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.