شرکت‌های نوبنیاد ایرانی از فرصت تحریم بهره می‌برند
تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شده که یکی از بهترین بازارهای در حال توسعۀ جهان، یعنی ایران، از تولیدات و خدمات شرکت‌های بزرگ بین‌المللی محروم بماند اما در عین حال این محرومیت ایرانیان را واداشته تا به تنهایی گلیم خود را از آب بیرون بکشند و در غیبت شرکت‌های بزرگ، مشابه ‌آنها را در داخل کشور به راه بیندازند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه نام شرکت‌هایی مثل دیجی‌کالا، پین‌تاپین یا اسنپ برای غربی‌ها ناآشناست اما این مؤسسات جوان ایرانی همان خدماتی را ارائه می‌دهند که شرکت‌های عظیم غربی در سطح جهانی ارائه می‌کنند: دیجی‌کالا معادل آمازون، پین‌تاپین معادل بوکینگ (Booking.com) و اسنپ معادل اوبر (Uber) خارجی است.

اما امیرعلی مهاجر، مدیرعامل شرکت پین‌تاپین – سایت رزرو هتل در ایران – می‌گوید: "ما مدل اقتصادی و تجاری شرکت‌های خارجی را عیناً تقلید نمی‌کنیم". به گفتۀ او باید وضعیت محلی را خوب شناخت و با دید کارشناسانه، یک مدل خاص تجاری برای ایران طراحی کرد.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد شرکت پین‌تاپین فقط یک سایت اینترنت نیست و در حال دگرگون کردن تمامی صنعت هتل‌داری در ایران است. امیرعلی مهاجر می‌گوید "تا همین اواخر، سفر و رزرو هتل در ایران به شیوۀ قرن گذشته با تلفن و فاکس انجام می‌گرفت". اما اینک شرکت پین‌تاپین بخش بزرگی از انرژی و وقت خود را صرف قبولاندن روش‌های جدید به هتل‌های ایرانی می‌کند.

امیرعلی مهاجر که شانزده سال خارج از ایران زندگی کرده، با ایمان به "تأثیر واقعی" تکنولوژی‌های جدید به کشور بازگشته است. او می‌گوید: "ما مطمئنیم که هویت ایرانی که به دلائل سیاسی با واکنش‌های منفی مواجه بوده، از طریق فعالیت ما بازسازی خواهد شد".

در این اوضاع، نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (Elecomp tech) که امسال از ٣٠ تیر تا ٢ مرداد در تهران برقرار بود، سال به سال با استقبال بیشتری مواجه می‌شود. امسال تعداد شرکت‌کنندگان به بیش از ۴٠٠ رسید، در حالی که سه سال قبل تنها ٨٠ شرکت در این نمایشگاه حضور داشتند. با اینحال به دلیل تحریم‌ها، شرکت‌های بین‌المللی همچنان غایب‌اند. اما این غیبت به نفع برخی مؤسسات ایرانی تمام می‌شود. به عنوان مثال برخی شرکت‌ها از طریق سایت آمازون کالاهایی را در آمریکا می‌خرند و سپس همان کالاها را با کمی افزایش قیمت در ایران ارائه می‌دهند.

خبرگزاری فرانسه مثال می‌زند که رامتین منزهیان که ملیت ایرانی و آلمانی دارد در سال ٢٠١۴ از برلن به ایران کوچ کرد و در آنجا فروشگاه اینترنتی "بامیلو" و سپس اپلیکیشن "اسنپ" را برای تاکسی‌رانی به شیوۀ اوبر (Uber) ایجاد کرد. او به خوبی می‌داند که بر خلاف خیلی از شرکت‌های کوچک دنیا، امکان معامله با شرکت‌های عظیم بین‌المللی را ندارد اما در عوض خیالش بابت تهدید رقبای بزرگی در حد آمازون یا اوبر راحت است. او می‌گوید: "ایران با هشتاد میلیون جمعیت و طبقۀ متوسط بزرگی که بسیار مصرف‌کننده است شاید آخرین کشوری باشد که رقابت در آن چندان شدید نیست".

شرکت‌های بزرگ جهان به این موضوع آگاهند و می‌دانند که بازار ایران ظرفیت سرمایه‌گذاری‌های کلان را دارد. با اینحال تصمیم‌های سیاسی باعث شده که این شرکت‌ها همچنان در حالت انتظار به سر ببرند.

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.