دستگیری ۶۴ جوان در استخرپارتی در نزدیکی اصفهان
خبرگزاری‌های ایران از دستگیری گروهی دختر و پسر جوان خبر داده‌اند که در محوطه استخری در نزدیکی اصفهان استخرپارتی داده بودند. گفته شده "اتهام"‌ آن‌ها از جمله "نیمه برهنه" بودن، رقصیدن و نوشیدن مشروبات الکلی است.
خبر دستگیری ۶۴ جوان روز چهارشنبه ۱۸ مرداد (۹ اوت) در اغلب رسانه‌های رسمی ایران انعکاس یافت. جهانگیر کریمی، معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان در این باره به "خبرگزاری صدا و سیما" گفته است: «سربازان گمنام سپاه ناحیه امام صادق اصفهان "با همکاری نیروی انتظامی استان اصفهان روز گذشته با اخذ دستور مقام قضایی، طی عملیاتی اقدام به دستگیری ۶۴ نفر از دختران و پسران نیمه عریان" کرده‌اند.
در همین خبر آمده است که آن‌ها "نیمه برهنه در مکانی حضور یافته و ضمن شرب خمر، اقدام به رقص و پایکوبی نموده بودند که با پیگیری و اشراف به موقع" مأموران بازداشت شده‌اند.
جهانگیر کریمی، معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان از این جوانان به عنوان "متهمان"ی یاد کرده که "پرونده" آن‌ها در مراجع قضایی در دست رسیدگی است.
از قرار مقداری مشروبات الکلی نیز کشف و ضبط شده است. اتهام این جوانان "ترویج فساد و فحشاء در فضای مجازی" عنوان شده است. گفته می‌شود که آن‌ها فیلم‌هایی از این مهمانی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

ادامه مهمانی‌ها و دستگیری‌ها
این اولین باری نیست که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی به مهمانی‌ها یورش می‌برد و با مداخله در فضای خصوصی، میهمانان را نیز به دردسری بزرگ می‌اندازد. مهمانی‌هایی که در هر گوشه و کنار ایران برگزار می‌شوند. اردیبهشت امسال ۴۵ زن و مرد در یک مهمانی شبانه در حاشیه شهر قم و ۲۵ دختر و پسر جوان در یک مهمانی شبانه در اهواز دستگیر شدند. دو هفته پیش از آن نیز رسانه‌های ایران از دستگیری بیش از ۳۵ دختر و پسر جوان در یکی از ویلاهای منطقه باغ بهادران اصفهان خبر داده بودند.
تابستان سال گذشته نیز مأموران انتظامی فرمانده انتظامی غرب استان تهران از بازداشت ۱۵۰ دختر و پسر در یک "پارتی" شبانه در یکی از باغ‌های غرب تهران خبر داد که گویا برای جشن تولد در آن جا جمع شده بودند. در همان تابستان و در موردی دیگر ۴۰ دختر و پسر جوان را در یک مهمانی در روستای زیارت استان گلستان بازداشت کرده بودند. آن‌ها به نوشیدن مشروب الکلی و رابطه نامشروع متهم شده بودند.
بحث حریم خصوصی مردم هنوز در جمهوری اسلامی داغ و بازاست. از جمله ‌این که آیا شکل و شمایل زنان در داخل اتوموبیل‌های شخصی خود به نیروی انتظامی ربطی دارد یا نه.
گذشته از این فروش مشروبات الکلی در بازار سیاه به یکی از منابع درآمد در جمهوری اسلامی تبدیل شده است؛ منبعی که هم فروش آن سودآور است و هم مجازات کردن کسانی که این مشروبات را می‌خرند و می‌نوشند.

تفریح مخفیانه
در تمام این سال‌ها به‌رغم محدودیت‌ها و دستگیری‌ها آنچه که تغییری نکرده، افزایش روزافزون "سرپیچی" جوانان از ضوابط و مقرراتی وضع‌شده توسط جمهوری اسلامی است. مصرف مشروبات الکلی، شرکت در پارتی‌های مختلف از جمله استخرپارتی و استفاده از انواع مواد مخدر در این میهمانی‌ها، در ایران چیز عجیبی نیست.
رقصیدن، باهم بودن، نوشیدن الکل (اگر به سن ۱۶ سالگی رسیده باشید) پارتی و استخر پارتی، دیسکو و کلاب همه و همه جزئی از عادی‌ترین تفریحات در کشورهای اروپایی‌اند. این تفریحات نه فساد به شمار می‌روند و نه لزوما به فساد منجر می‌شوند.
اما در جایی که فضای عمومی برای تفریح از جوانان گرفته شده است، جای تعجب نیست که انواع تفریحات ‌در محیط‌های خصوصی رواج پیدا کند و هر چه از کاری عادی به چیزی مخفیانه تبدیل شود، بیشتر ممکن است به جوانان صدمه بزند. یکی از نمونه‌‌ها افزایش مصرف مواد مخدر، بخصوص مواد مخدر شیمیایی در میان جوان ایرانی در مقایسه با اروپاست.

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.