رابطه جنسی نخستین راه انتقال ویروس ایدز در ایران
مطابق آمار وزارت بهداشت در ماه‌های نخست سال ۹۶ انتقال ویروس ایدز از طریق رابطه جنسی بیش از دو برابر شده است. در این مدت تعداد زنان مبتلا به ایدز در ایران نیز به ۳۰ درصد کل مبتلایان افزایش یافته است.
مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری ایدز مرداد ماه دو سال پیش گفته بود که الگوی انتقال ویروس ایدز در ایران از سرنگ‌های آلوده در میان معتادان تزریقی به تماس‌های جنسی تغییر یافته است.
این واقعیت تا کنون در آمارهای رسمی کمتر منعکس شده بود، اما آماری که رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت شنبه، ۲۱ مرداد (۱۲ اوت) در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا ارائه کرده این تغییر الگو را به روشنی نشان می‌دهد.
به گفته‌ی پروین افسر کازرون انتقال ویروس ایدز از طریق رابطه جنسی در ایران تا ابتدای امسال اندکی بیش از ۱۹ درصد بوده که در چند ماه گذشته به ۴۱ درصد افزایش یافته است.
او می‌گوید تا فروردین ۹۶ حدود ۶۶ درصد موارد ابتلا به ایدز بر اثر استفاده از سرنگ‌های مشترک در میان معتادان تزریقی بوده که این میزان اکنون به ۳۹ درصد کاهش یافته است.
با افزایش انتقال ویروس "اچ‌آی‌وی" از طریق آمیزش جنسی، شمار زنان مبتلا به ایدز در ایران نیز به طرز چشم‌گیری رو به افزایش است.
طبق آمار وزارت بهداشت مبتلایان شناسایی شده به ایدز در ایران تا پایان سال گذشته ۸۴ در صد مرد و ۱۶ درصد زن بوده‌اند. این نسبت در ماه‌های ابتدایی امسال به ۷۰ و ۳۰ درصد تغییر کرده است.

تغییر الگوی ابتلا و نسبت مبتلایان
به این ترتیب ابتلای به ایدز از طریق رابطه جنسی در سال جاری بیش از دو برابر و شمار زنان در میان مبتلایان نزدیک به دو برابر شده است.
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت تعداد مبتلایان شناسایی شده به ویروس ایدز در ایران را ۲۶ هزار و ۷۰۰ نفر عنوان کرده و برآورد می‌کند که این تعداد تنها ۳۴ درصد کل مبتلایان را شامل می‌شود.
پروین افسر کازرونی به خبرگزاری ایلنا گفته که بیش از ۶۰ درصد افراد مبتلا به ایدز هنوز از بیماریشان اطلاعی ندارند.
کازرونی افزود: «از سوی دیگر روند انتقال این بیماری از طریق روابط جنسی در حال افزایش است و یکی از مهم‌ترین اقدامات افزایش آگاهی نوجوانان و جوانان در مورد خودمراقبتی و افزایش آگاهی والدین و بالا بردن مهارت فرزندپروری است تا بتواند با برقراری ارتباط مناسب با کودکان از گرایش نوجوان و جوانان به رفتارهای پرخطر جلوگیری کند.»

AIDS Forschung Uni Teheran (IRCHA)


مسئولان جمهوری اسلامی تا مدت‌ها وجود بیماری ایدز در ایران را کتمان می‌کردند و به خاطر انکار روابط پر مخاطره جنسی در ایران، عامل اصلی انتقال ویروس ایدز را سرنگ‌های آلوده در میان معتادان تزریقی معرفی می‌کردند.
ظاهرا در دولت یازدهم این رویکرد به شکل محسوسی تغییر کرده است و جهش شمار زنان در میان مبتلایان به ایدز و روابط جنسی به عنوان عامل انتقال در آمار رسمی می‌تواند نتیجه‌ی این رویکرد جدید باشد.
مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران، سال گذشته به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته بود که بزرگ‌ترین مشکل در رابطه با کنترل و درمان بیماری ایدز در کشور "انکار مسئله" است.
محرز گفته است: «هنوز هم بسیاری انکار می‌کنند که شیوع ایدز از راه تماس جنسی پرخطر وجود دارد و بدتر از آن هیچ ‌نوع آموزشی از سوی آموزش‌وپرورش و رسانه‌ها درباره‌ی انتقال ایدز از طریق رابطه جنسی پرخطر وجود ندارد.»

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.