تغییر کارکنان یک مرکز بهزیستی تهران در پی گزارش 'تجاوز به دختر معلول'
روزنامه های ایران می گویند مدیر و کارکنان یک مرکز بهزیستی در تهران به دنبال گزارش تجاوز یکی از کارکنان به یک دختر معلول٬ تغییر کرده اند.
روزنامه شرق از قول معاون سازمان بهزیستی وجود آزار و اذیت سازمان یافته در مراکز این سازمان را رد کرده و روزنامه آرمان امروز می گوید مقام های سازمان بهزیستی وعده پیگیری قضایی در صورت اثبات این اتفاق را داده اند.
خبرگزاری مهر دو روز پیش با انتشار گزارشی گفته بود که یک کارمند فنی یک مرکز بهزیستی "به دفعات به یکی از دختران معلول تجاوز کرده" اما مدیر این مرکز برای حل و فصل ماجرا صرفا در صدد انتقال این دختر به یک مرکز دیگر است.
گزارش خبرگزاری مهر می گفت که پیش از این، کارمند فنی به دو دختر دیگر هم تجاوز کرده بوده که این دو به مرکز دیگری منتقل شده بودند.
بر اساس این گزارش مدیر تازه منصوب شده "برای جلوگیری از بدنامی مرکز" ابتدا دختری که به او تجاوز شده بود را به پزشکی قانونی اعزام نکرد و او را به مطب یک متخصص بیماری های زنان فرستاد اما پزشک گفته بود که پزشکی قانونی مسئول تشخیص تجاوز است. خبرگزاری مهر می گوید مدیر مرکز خواستار صدور گواهی ناتوانی عقلی برای دختر شده بود اما پزشک از این کار خودداری کرد.

رسانه های ایران می گویند این دختر دارای معلولیت ذهنی ۲۰ درصدی که به معنی قادر بودن او به انجام بسیاری از رفتارهای روزانه زندگی است.
حسین نحوی نژاد، معاون سازمان بهزیستی ایران به روزنامه شرق گفته است دختری که خبرگزاری مهر گزارش داده بود به او تجاوز شده، سرانجام به پزشکی قانونی منتقل شده اما نه گزارش پزشکی قانونی و نه فیلم دوربین مداربسته٬ وقوع تجاوز را تایید نکرده است.
آقای نحوی نژاد گفته است که تنها تخلف اثبات شده تاکنون٬ امتناع مدیر مرکز از گزارش عملکردش به سازمان بهزیستی است.
معاون سازمان بهزیستی گفته که هیچ اتهامی علیه فردی که از او به عنوان متجاوز نام برده شده٬ اثبات نشده و کسی علیه او شهادتی هم نداده اما این فرد دیگر در مرکز مشغول به کار نیست.
گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یکی از مددکاران مرکز متعلق به بهزیستی حاکی از آن بود که کارمند بخش فنی که از او به عنوان متجاوز یاد شده٬ ابتدا با دخالت اداره بازرسی بهزیستی اخراج شده بود اما مدیر مرکز به این استدلال که کارمند فنی دیگری در اختیار ندارد٬ او را مجددا به کار فرا خوانده بود.
معاون سازمان بهزیستی ایران وقوغ تخلفات از حمله بروز تجاوز در مراکز توانبخشی متعلق یا زیر نظر این سازمان را محتمل دانسته اما وقوع جرایم سازمان یافته از این نوع را رد کرده است.
آقای نحوی نژاد در عین حال از وجود مجرمان خطرناک از جمله متهمان به قتل در برخی از مراکز بهزیستی با اجبار و حکم قوه قضائیه خبر داده و گفته هفته گذشته در یکی از مراکز به دنبال نزاعی که بین یک متهم به قتل و یک بیمار روانی درگرفت٬ یک نفر کشته شد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.