بحران آب در ایران؛ دولت 'با اجازه رهبر از صندوق توسعه ملی برداشت کرده است'
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران گفته است که دولت اول حسن روحانی "با اجازه خاص" آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران فقط یک بار از صندوق توسعه ملی برداشت کرده است.
آقای جهانگیری دلیل این اقدام را تامین منابع برای آب نوشیدنی غرب ایران و مبلغ برداشت شده را بیش از ۸ میلیارد دلار عنوان کرده است.
معاول اول رئیس جمهور ایران موضوع تامین آب شرب را یک موضوع ملی خوانده و گفته این تنها باری است که دولت در چهار سال گذشته با اجازه خاص از صندوق توسعه ملی برداشت کرده است.
آقای جهانگیری اواخر سال ۱۳۹۳ هم در اظهاراتی مشابه٬ گفته بود دولت برای طرح‌های آب و خاک از آیت‌الله خامنه‌ای مجوز گرفته است تا در چهار سال آینده مبلغ ۱۰ میلیارد دلار منابع مالی از محل صندوق توسعه ملی به وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی پرداخت کند.
صندوق توسعه ملی محل نگهداری منابع مازاد دولت ایران است که از پول حاصل از فروش نفت به دست می‌آید. برای دسترسی به منابع این صندوق مجوز مجلس نیاز است اما در مواردی در سال‌های گذشته٬ دولت برای دسترسی سریع به منابع این صندوق راسا یا با مجوز آیت‌الله خامنه‌ای از آن برداشت کرده است.
آقای جهانگیری در اظهارات امروز خود که در مراسم افتتاح تاسیسات ارتقا کیفیت آب آشامیدنی جنوب تهران بیان شده٬ گفته است که حل مساله آب نیازمند بسیج شدن دولت٬ ملت و همه ارکان نظام جمهوری اسلامی است.
به گفته معاون اول رئیس جمهور ایران "تقریبا تمام مناطق کشور با محدودیت منابع آب مواجه‌اند" و در استان‌های شمالی کشور و استان‌های کویری جنوب شرق ایران٬ هرکدام با مساله کمبود آب دست به گریبان هستند.

کم آبی در ایران مدتی است به فهرست بحران‌هایی که جامعه ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند٬ افزوده شده است
کم آبی در ایران مدتی است به فهرست بحران‌هایی که جامعه ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند٬ افزوده شده است

هم‌زمان با اظهارت آقای جهانگیری٬ محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت ایران خبر داده است که دولت برای تامین آب و رفع مشکلات فاضلات استان خوزستان ۹هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار صادر کرده است.
کم آبی در ایران مدتی است به فهرست بحران‌هایی که جامعه ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند٬ افزوده شده است.
علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اخیرا گفته بود که کم‌آبی به یک مساله امنیتی بدل شده و مجلس به همین دلیل کمیته آب تشکیل داده است.
در سال‌های اخیر در چند مورد میان روستاییان ایران بر سر دسترسی به آب درگیری‌های خونین روی داده است.
وزیر نیروی ایران تابستان سال گذشته هشدار داده بود که "حیات و تمدن و بقای ایرانی به دلیل شرایط آبی کشور در معرض تهدید است" و گفته بود که "تامین آب شرب مردم به یکی از مغصلات کشور تبدیل شده است".
کاهش میزان بارندگی٬ برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی با حفر چاه‌های غیرمجاز و افزایش تقاضا برای مصرف از دلایل بروز بحران آب در ایران است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.