دولت ایران قصد پاکسازی مجدد حاشیه‌نشینان را ندارد
محمد سعید ایزدی، معاون وزیر راه و شهرسازی، در گفتگو با ایلنا، خبرگزاری کار ایران، گفته است که شهرداری های شهرهای مهم کشور از جمله شهر تهران طی چهار سال گذشته هیچ همکاری برای کاهش حاشیه نشینی در کشور انجام نداده اند. او گفته است که در حال حاضر ساماندهی ٧۰ هزار خانوار حاشیه نشین که در مجاورت دکل های برق و رودخانه ها به سر می برند در اولویت طرح مسکن اجتماعی وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

محمد سعید ایزدی در جای دیگری از سخنانش اعتراف کرده است که عده ای در میان مقامات ایران بر این باورند که ساماندهی حاشیه نشینان به معنای پاکسازی آنان است. به عبارت روشنتر، این "پاکسازی" به معنای اعمال زور برای بیرون راندن حاشیه نشینان از سکونت گاه های موقت شان در حاشیه شهرها است. معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن مخالفت با این روش گفته است : اینبار قطعاً حکومت ایران قصد ندارد "تجربۀ سیاست اشتباه پاکسازی منطقۀ خاک سفید در تهران، زورآباد در کرج (تپۀ مراد آب) و محلات حاشیه ای شهر مشهد (کوی طلاب) تکرار شود."

معاون وزیر راه و شهرسازی سپس برخی روش های دولت را برای ساماندهی حاشیه نشینان برشمرده و گفته است که از جمله روش های مورد حمایت دولت برای ساماندهی حاشیه نشینان نوسازی خانه های فرسوده توسط خود حاشیه نشینان و بعضاً اعطای وام های ارزان قیمت برای این منظور به افرادی است که توانایی بازگرداندن وام هایشان را دارند. و بالاخره محمد سعید ایزدی از دیگر روش های دولت برای ساماندهی حاشیه نشینان را تقاضای کمک از "انجمن خیّرین و نیکوکاران مسکن ساز" اعلام کرده است

بر اساس آمار رسمی شمار حاشیه نشینان کشور به یازده میلیون نفر می رسد، هر چند بر پایۀ دیگر برآوردها شمار حاشیه نشینان ایران بین پانزده تا هجده میلیون نفر است.

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.