رویارویی تهرانی‌ها با وحشت زلزله و آلودگی هوا
زلزله‌ای که شب گذشته در استان تهران رخ داد یک کشته و نزدیک به صد زخمی به جا گذاشت. اکثر زخمی‌ها هنگام ترک منزل، در شتاب و هول و ازدحام آسیب دیده‌اند. لرزه‌ها که در شهر تهران به مدتی طولانی - حدود ١٠ ثانیه -محسوس بود وحشت و اضطراب زیادی ایجاد کرد و باعث شد که مردم نه تنها در تهران که در کرج و سایر شهرهای استان به خیابان‌ها بیایند.

زمین‌لرزه‌ای که در ساعت ١١ و نیم چهارشنبه شب، ٢٩ آذر/٢٠ دسامبر رخ داد به گفتۀ مرکز زلزله‌نگاری دانشگاه تهران ۵٫٢ درجۀ ریشتر شدت داشته و مرکز آن در سه کیلومتری شهر ملارد و در حدود ۴٠ کیلومتری غرب پایتخت بوده است.

زمین لرزه که در استان‌های گیلان، البرز، قم، مرکزی و قزوین محسوس بود در عمق هفت کیلومتری زمین رخ داد.

رییس مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی گفت که بعد از زلزلۀ ۵٫٢ ریشتری، ١٣ پس‌لرزه ثبت شده که قدرت آنها سیر نزولی داشته است.

صبح پنجشنبه، چند ساعت بعد از وقوع زلزله، مرکز مدیریت بحران تهران اعلام کرد که "شهر در آرامش است." این مرکز به مردم توصیه کرد که "از تجمع در پمپ بنزین‌ها خودداری کنند، چرا که سوخت کافی وجود دارد".

هیچ گزارشی حاکی از خرابی ساختمان یا تأسیسات شهری دیده نمی‌شود و مسئولان گفته‌اند که همۀ محورهای استان باز است. با اینحال به مردم توصیه شده که از جادۀ چالوس اجتناب کنند. شب گذشته، شایع شده بود که این راه بر اثر ریزش بسته شده است.

گسل‌های غرب تهران

شکرچی‌زاده، رییس مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی گفته است که دلیل زلزله "فعال‌شدن گسل ماهدشت در جنوب کرج بود". او افزود که گسل ماهدشت سابقۀ فعالیت چندانی نداشته و حداکثر بزرگی آن ۶ ریشتر است، اما چنانچه گسل‌های ایپک و اشتهارد بر اثر فعالیت گسل ماهدشت فعال شده باشند، "خطر جدی تهران و البرز را تهدید می‌کند."

دقایقی بعد از زلزله، اهالی پایتخت و شهرهای غربی به خیابان ریختند و در نتیجه ترافیک سنگینی در برخی نقاط به وجود آمد. این در حالی بود که شهر تهران از چند روز قبل دچار افزایش شدید آلودگی شده بود. به گفتۀ مدیر واحد پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران "ترافیک شب گذشته معادلات آلودگی هوای تهران را بر هم ریخت". او گفت: "افزایش ناگهانی آلودگی ناشی از ترافیک، باعث افزایش شدید شاخص غلظت آلاینده‌ها شد".

بامداد پنجشنبه، در مجلس شورای اسلامی، نماینده شیراز هشدار داد که با توجه به وقایع شب گذشته "باید ضریب آمادگی خود را بهبود بخشیم".

 

 

 

 

 

رادیوفرانسه

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.