بررسی رفتار نماینده فحاش در جلسه فوق‌العاده؛ درازهی به دلیل «حرص خوردن» به بیمارستان رفت
روز سه‌شنبه پس از یک جلسه هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس درباره فحاشی محمدباسط درازهی، نماینده سراوان، به یک کارمند سازمان گمرک، ادامه بررسی این پرونده به یک جلسه فوق‌العاده موکول شد.

در همین حال کمیسیون شوراهای مجلس نیز برای بررسی این موضوع وارد عمل شد.

محمدجواد جمالی، سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، در گفت‌و‌گو با خبرنگاران از بررسی رفتار درازهی در جلسه صبح سه‌شنبه این هیئت خبر داد و گفت که در این نشست، رئیس سازمان گمرک و معاون پارلمانی وزیر اقتصاد و امور ‌دارایی نیز حضور داشتند.

اما، به گفته وی، به دلیل همزمانی برگزاری این جلسه با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور برای ارائه لایحه سال ۹۸ به مجلس، این جلسه «نیمه‌تمام» ماند و قرار شد صبح چهارشنبه، جلسه فوق‌العاده دیگری برای ادامه بررسی این موضوع برگزار شود.

علاوه بر جلسه روز سه‌شنبه و جلسه فوق‌العاده‌ای که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود، مجلس ایران در دو جلسه غیرعلنی نیز به مسئله فحاشی آقای درازهی پرداخته، اما هنوز حکمی قطعی در این باره صادر نشده است.

به گفته آقای جمالی، نماینده سراوان به دلیل «کسالت» در جلسه امروز حضور نداشت.

در همین زمینه روز گذشته خبری مبنی بر مراجعه محمدباسط درازهی به بیمارستان به‌ دلیل «حمله عصبی و تب شدید» منتشر شده بود.

خبرگزاری فارس به نقل از پزشک معالج این نماینده، «سکته قلبی» وی را رد کرده و نوشت که او «به علت تب بالا و نیاز به بررسی‌های عفونی» در بیمارستان امام حسین تهران بستری شده است.

این پزشک به نقل از همراهان درازهی نیز گفت که «او خیلی عصبانی شده و حرص خورده است».

 نماینده سراوان که بر اساس ویدئوی منتشرشده از وی در شبکه‌های اجتماعی، به کارمند سازمان گمرک که مانع ورود بدون هماهنگی وی به این سازمان می‌شود، فحاشی کرده و بعد مدعی شده بود این ویدئو «دستکاری» شده، اندکی بعد به «سرقت علمی» از مقاله یک استاد دانشگاه در آلمان متهم شد.

ولفرام بوگارد، استاد رباتیک دانشگاه فرایبورگ در گفت‌و‌گو با وب‌سایت خبرآن‌لاین، این موضوع را تائید کرده، اما گفته که درازهی در تماسی ای‌میلی با وی، از او عذرخواهی کرده است.

آقای بوگارد اضافه کرد که نماینده سراوان در این ای‌میل نوشته است: «تحقیقی که خودش نوشته توسط او دزدیده نشده و موسسه‌ای که برای او کار کرده هم از این موضوع خبر نداشته است.»

نماینده سراوان در ابتدا سعی کرد کارمند گمرک را به «عصبانی کردن» خود متهم کند و موضوع را «قومیتی و مذهبی» جلوه دهد که این امر منجر به اعتراض‌های بیشتری به این نماینده شد و بسیاری در شبکه‌های اجتماعی وی را متهم کردند که قصد «سوء‌استفاده» از این موضوع را دارد.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌ جمهور در این رابطه گفت: «در این مشاجره که میان نماینده مجلس و کارمند گمرک ایجاد شد، مسئله قومیت یا مذهب نیز مطرح نشد و آن‌ چه در فیلم رخ داد ربطی به قومیت و مذهب نداشت و کسی که آن‌جا در گمرک نشسته بود نمی‌دانست نماینده اهل کدام شهر است.»

نماینده سراوان که پیشتر تهدید کرده بود در صورت استیضاح نشدن فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و برکنار نشدن رئیس و کارمند سازمان گمرک استعفا خواهد کرد و به دانشگاه بازخواهد گشت، پس از ماجرای «سرقت علمی» سکوت کرده است.

پیش از این هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان خبر داده بود که علاوه بر بررسی رفتار درازهی، به اقدام علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان در مجلس که از جلسه غیرعلنی درباره این اتفاق فیلمبرداری کرده بود نیز رسیدگی خواهد شد.

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبر داده بود که یارمحمدی «جلسه غیر رسمی» مجلس را فیلمبرداری کرده و آن را در اختیار نماینده سراوان گذاشته تا «بخش عذرخواهی را پخش کنند».

اصغر سلیمی، سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی نیز از نشست عصر امروز این کمیسیون برای بررسی این ماجرا خبر داده است.

به گفته وی، قرار است دو عضو این کمیسیون «گزارشی درباره حواشی رخ داده برای نماینده سراوان در مجلس تهیه و به کمیسیون ارائه کنند.»

در پی فحاشی نماینده سراوان به کارمند گمرک، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان از کم‌سوادی شماری از نمایندگان مجلس انتقاد کرد و خواستار برگزاری دوره‌های آموزشی برای آنها پیش از شروع کار نمایندگی شد.

به گفته جنتی، «متاسفانه برخی [نمایندگان] به ابتدایی‌ترین مسائل مربوط به مجلس آشنایی ندارند و چه بسا برخی اصلاً یک بار متن قانون اساسی را نخوانده باشند.»

پس از انتشار فیلم نماینده سراوان، فیلم‌های دیگری نیز از برخورد نامناسب برخی از دیگر نمایندگان مجلس با تعدادی از شهروندان در فضای مجازی منتشر شد.

در یکی از این ویدئوها که مربوط به زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد است، فیلمی از جهانبخش محبی‌نیا، نماینده میاندوآب در یک جلسه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که از مخالفان «بی‌ادب» خود می‌خواهد ساکت شوند، و آنها را تهدید می‌کند «وگرنه به این جوان‌ها اجازه حمله می‌دهم تا شما را به آتش بکشند.»

او سپس می‌شمارد «یک، دو، سه» و فریاد می‌زند «آنها را بزنید».

منابع: خبرگزاری‌های تسنیم، خبرآن‌لاین، فارس و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.