سیل در ایران؛ درخواست توقف سفر در ۱۳ فروردین، وضعیت 'بحرانی' در لرستان
بارندگی شدید در استان‌های غرب و جنوب غرب ایران باعث آب‌گرفتگی و جاری شدن سیل در مناطق مختلف از جمله خرم‌آباد، پلدختر، کرمانشاه و سر پل ذهاب شده و خسارات زیادی وارد کرده است.

هم‌زمان فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی ایران از مردم خواسته از سفر در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین به دلیل "وضعیت ناپایدار جوی" در نقاط مختلف ایران خودداری کنند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر هم با اشاره به وقوع سیل و بارندگی شدید در ۲۳ استان کشور گفته است که امدادرسانی در ۱۲۳ شهر، روستا، مناطق عشایرنشین و محورهای کوهستانی این استان‌ها در حال انجام است.

قطع راه‌های ارتباطی پلدختر و ورود آب به باند فرودگاه خرم‌آباد

در خرم‌آباد ، مرکز استان لرستان، رودخانه شهر به دلیل شدت باران طغیان کرده و آب وارد منازل شده است.

به گفته مسئولان فرودگاه خرم‌آباد آب تا ارتفاع ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متری روی باند فرودگاه قرار گرفته و به همین دلیل باند بسته شده است.

به روستاهای پلدختر خسارات زیادی وارد شده و تصاویری از بعضی روستاها منتشر شده که نشان می‌دهد خانه‌ها تقریبا به طور کامل زیر آب رفته است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان گفته است که به علت قطع راه‌های ارتباطی در پلدختر، امکان امدادرسانی هوایی و زمینی به مناطق سیل‌زده وجود ندارد اما به گفته او نیروهای هلال احمر در منطقه حضور دارند و امدادرسانی به سیل‌زدگان ادامه دارد.

شهر معمولان و مناطق اطراف آن در جنوب استان لرستان از مناطقی است که بیشترین آسیب را در جریان سیل اخیر دیده است. بخشدار معمولان از کشته شدن یک نفر در موج تازه بارندگی و سیل خبر داده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان از سرریز شدن آب در پنج سد استان خبر داده و گفته تنها یک سد تا الان سرریز نکرده که آن هم در چند روز آینده سرریز خواهد کرد.

دکتر رضا میرزایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه در حال حاضر ۹۸ درصد حجم شش سد مخزنی استان که ۲۰۶ میلیون مترمکعب حجم آنها در سال بوده پر است، افزود: از این شش سد، پنج سدکزنار، هاله، خان اباد، ایوشان و مروک سرریز کردند. تنها سدی که تاکنون سرریز نکرده خان آباد است که ظرف چند روز آینده سرریز خواهد شد.

از آغاز بارندگی‌ها تا کنون جاری شدن سیل در استان لرستان تا کنون دست کم چهار کشته به جا گذاشته و به گفته مقام‌های دولتی بیش از هشت‌هزار میلیارد ریال خسارت به زیرساخت‌های استان وارد شده است.

ده‌ها روستا در حاشیه رود‌های دز و کرخه در استان خوزستان تخلیه شده است
ده‌ها روستا در حاشیه رود‌های دز و کرخه در استان خوزستان تخلیه شده است

مسدود شدن دسترسی به صد روستا در کرمانشاه
تصاویر زیادی از نقاط مختلف شهر کرمانشاه منتشر شده که نشان می‌دهد خیابان‌ها و میادین شهر دچار آب‌گرفتگی شده‌اند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کرمانشاه گفته است که براثر بارش شدید باران و طغیان آب رودخانه‌ها، راه دسترسی بیش از ۱۰۰ روستای استان مسدود شده است.

به گفته استاندار کرمانشاه ۳۰ روستا در شهرستان روانسر براثر بارش شدید باران در محاصره آب است.

نقاط مختلف استان‌های کردستان و همدان هم شاهد بارش برف و باران شدید بوده است.

در خوزستان هم مناطق حاشیه‌ای رودهای دز و کرخه در معرض خطر قرار دارند و ده‌ها روستا تخلیه شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا به نقل از فرماندار اسدآباد در استان همدان، بیشتر روستاهای این شهرستان در محاصره آب‌گرفتگی هستند و چند روستا "وضعیت بحرانی" دارند.

رییس پلیس راه استان همدان هم گفته است که شکستن یک پل بر اثر برخورد جرثقیل به آن، موجب مسدود شدن جاده همدان به تهران شده است.

به گفته مسئولان طی دو هفته گذشته حدود ۲۵ هزار خانه بر اثر جاری شدن سیل در استان‌های درگیر بارندگی و سیلاب تخریب شده است.

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.