سیل در ایران: صلیب سرخ جهانی گزارش عدم امکان ارسال کمک را رد کرد
پس از بیش از دو هفته سیل در ایران، هر روز بر تعداد استان‌های درگیر سیل افزوده می‌شود. این فاجعه طبیعی تاکنون جان نزدیک به ۶۰ نفر در کشور را گرفته و هر روز در یک شهر یا منطقه حالت فوق‌العاده اعلام می‌شود. در این میان یک امر خبرساز دیگر تنش میان دولت و سپاه در عرصه کمک‌رسانی به سیل‌زدگان بوده است.
صلیب سرخ جهانی گزارش‌های مربوط به عدم امکان فرستادن کمک‌های انساندوستانه به سیل‌زدگان در ایران را رد کرد.

ساعاتی پیش، ایگنیشس ایولف یورک، از دفتر روابط عمومی صلیب سرخ جهانی در ژنو سوئیس، به رادیو فردا گفت: در صورتی‌که هلال احمر ایران درخواست کمک کند، صلیب سرخ جهانی در حال حاضر محدودیتی برای این کار ندارد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز چهارشنبه ادعا کرد که از ورود کمک‌های خارجی به ایران جلوگیری می‌شود و این اقدام را یک «جنایت بی‌سابقه» خواند.

این در شرایطی است که شماری از کشورهای جهان و صلیب سرخ جهانی برای ارسال کمک به سیل‌زدگان اعلام آمادگی کرده‌اند. از جمله سفیر آلمان از فراهم شدن کمک های انساندوستانه برای ایران خبر داد.

با این همه، جمهوری اسلامی ایران تاکنون از هیچ کشور و نهادی درخواست کمک نکرده است.

در این ارتباط، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، گفته بود ایران احتیاجی به کمک‌های خارجی ندارد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز سه‌شنبه گفته بود که به دلیل تحریم‌های آمریکا تمامی حساب‌های هلال احمر ایران در بانک‌های خارجی «مسدود شده» و هیچ نهاد خارجی نمی‌تواند برای مردم سیل‌زده ایران «کمک مالی ارسال کند.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.