سیل در ایران؛ هشدار درباره وضعیت خوزستان
سازمان هواشناسی ایران درباره بارندگی در استان خوزستان و برخی نقاط دیگر هشدار داده و پیش‌بینی کرده است که موج جدید بارش در مناطق غرب و جنوب غربی ایران در استان‌های کرمانشاه، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و شمال فارس در راه است.

بر اساس پیش‌بینی این سازمان میزان بارندگی در این مناطق بین ۱۰ تا ۳۵ میلی‌متر خواهد بود.

بارندگی‌های شدید و سیل که از چند روز قبل از سال نو آغاز شده بود همچنان در برخی نقاط مختلف ایران ادامه دارد. از ۳۱ استان ایران، دست کم ۲۰ استان دچار بارندگی‌های شدید، آب‌گرفتگی و سیل شدند.

به گفته رئیس اورژانس ایران تا کنون هفتاد نفر در این حوادث جان خود را از دست داده‌اند.

به نظر می‌رسد سیلاب استان‌های لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و همچنین چهارمحال و بختیاری مسیر خود را به سمت خوزستان تغییر داده و بخشی از شهرها و روستاهای این استان دچار آب‌گرفتگی شده یا خواهند شد.

بنا بر گزارش‌ها به‌دلیل سیلاب‌‎ در نقاطی از خوزستان، برخی روستاها تخلیه شده‌اند یا در حال تخلیه شدن هستند.

استان خوزستان
در روزهای اخیر، آب خروجی سدهای دز و کرخه افزایش یافته و روستاهای حاشیه این سدها و رودخانه‌های دز و کرخه با مشکل مواجه شده‌اند.

در اثر آب‌گرفتگی ۱۳ روستای بخش بامدژ از توابع استان خوزستان آب تا بام خانه‌ها بالا آمده و سیل‌بندها از بین رفته‌اند. حدود ۳۰۰ نفر از اهالی روستای بامدژ پس از آنکه خانه‌هایشان زیر آب رفت، به واگن‌های قطار شرکت راه‌آهن منتقل شدند.

گفته می‌شود بخش مرکزی اهواز که در محاصره سه رودخانه کارون، دز و کرخه قرار گرفته است، در معرض آب‌گرفتگی و سیل است.

حمیدرضا لشکری، معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان از افزایش دِبی رودخانه دز خبر داد. دبی رودخانه، میزان آبی است که در واحد زمان از نقطه مشخصی در رودخانه، سد، کانال آب یا لوله یا هر سازه‌ آبی عبور می‌کند.

آقای لشکری گفت به‌دلیل افزایش خروجی سد دز، آب رودخانه کارون افزایش می‌یابد که شهر شیبان و شهرستان کارون در استان خوزستان را در معرض خطر سیل قرار خواهد داد.

به گفت این مقام افزایش خروجی سد کرخه امروز (۱۶ فروردین) به عبدالخان از توابع شوش در استان خوزستان رسیده است و تا فردا به حمیدیه از توابع خوزستان خواهد رسید.

ایران
طغیان رودخانه "قره‌سو" به حدود ۲۰۰ خانه در شهرک کرناچی، کرمانشاه خسارت وارد کرده است

آقای لشکری با بیان اینکه برخی از روستاهای حمیدیه که در معرض آب‌گرفتگی خواهند بود، باید تخلیه شوند، گفت: "روستا‌های خسرج و اطراف آن شامل حویش یک و ۲، آلبوعبید و حلاف در بالادست حمیدیه، در معرض آب‌گرفتگی هستند وبه همین علت باید این روستا‌ها تخلیه شود."

همچنین حسین پنبه‌دانه‌پور فرماندار شوشتر گفت با افزایش آب رودخانه دز، ۳۴ روستای بخش شعیبیه با جمعیت دوهزار نفر از توابع شهرستان شوشتر که در حاشیه رودخانه دز قرار دارند، تخلیه شدند.

در همین حال، جاده ترانزیتی اهواز-شوش به دلیل افزایش دبی رودخانه کرخه در امان نمانده و دچار آب‌گرفتگی شده است اما هنوز مسدود نشده است.

به‌گفته آقای پنبه‌دانه‌پور، سیلاب وارد بعضی خیابان‌های شهر گوریه شده و نیروهای امدادی و نظامی بعضی از منازل را تخلیه کرده‌اند. او اضافه کرد برای انحراف آب از شهر گوریه، کانال "شرکت کشت و صنعت و نیشکر امام خمینی" را منفجر کرده‌اند تا آب به مزارع نیشکر هدایت شود.

ایران
استان مازندران، شهرستان "زیرآب"

با این حال، وضع در شهرهای خوزستان متفاوت از مناطق روستایی این استان است که در حاشیه روخانه‌های کرخه و دز قرار دارند.

کیامرث حاجی‌زاده در همین رابطه گفت: "تاکنون دستور تخلیه هیچ شهری را صادر نکرده‌ایم."

اما از شوش خبر می‌رسد که به‌دلیل طغیان رود کرخه ممکن است جاده ترانزیتی اهواز-شوش بسته شود. عدنان غزی، فرماندار شوش گفت اگر طغیان رود کرخه بیشتر شود احتمال بسته شدن این جاده وجود دارد اما اکنون جاده عبدالخان به چذابه بسته شده است و بخشی از جاده اهواز-شوش زیر آب رفته است.

نقشه سیل

آقای غزی گفت سیل بند "سیدعباس" در نزدیک جاده ترانزیتی اهواز-تهران شکسته شده و آب تا حاشیه جاده پیش آمده است.

او در رابطه با آب‌گرفتگی روستاها در شوش گفت تاکنون دست کم چهار روستا زیر آب رفته‌اند و ۱۰ روستا در محاصره آبگرفتگی هستند.

کیخسرو چنگلوایی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در رابطه با بارندگی‌های اخیر در استان خوزستان گفت ۷۱ هزار هکتار از اراضی این استان زیر آب رفته است و بیشترین خسارت به کشاورزان، دامداران و روستائیان وارد شده است.

رودبار کوهدشت دراستان لرستان
اما در استان لرستان مردم همچنان گرفتار سیل و آب‌گرفتگی هستند و در برخی نقاط آب تا بام خانه‌‌ها پیش رفته است. به‌گفته یاسر فرهادی‌نسب، بخشدار کوهنانی در رودبار کوهدشت به‌دلیل طغیان رودخانه سیمره، ۱۰ روستای این منطقه زیر آب فرو رفته است.

آقای فرهادی گفت ساکنان این روستاها از سیل به کوه‌ها پناه بردند. (ویدئو) تمامی راه‌ها به این روستاها در آب فرو رفتند و تنها از طریق قایق به این روستاها می‌توان دسترسی داشت.

او همچنین هشدار داده است اگر دریچه‌های سد سیمره باز نشود، در این منطقه "فاجعه" رخ خواهد داد.

محمد ناصر هاشمی مدیرکل هواشناسی لرستان از بارندگی‌های جدید به این استان خبر داد. او گفت از امروز (۱۶ فروردین) تا فردا شب در این استان باران و باد شدید خواهد وزید. میزان بارش از ۱۵ تا ۳۵ میلی‌متر خواهد بود.

هفت روستا هم در شهرستان دورود دچار آبگرفتگی شدند.

سازمان هواشناسی پیش‌بینی کرده است در استان‌های خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و بخش شرقی سمنان بارندگی خواهد شد. در شمال خراسان میزان باران از ۳۰ تا ۵۰ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.