کشته شدن 'روزانه ۳۷ نفر' در تصادفات نوروزی امسال

کمال هادیانفر، رییس پلیس راهور نیروی انتظامی ایران تعداد کشته شدگان حوادث رانندگی در جاده‌های ایران در ایام تعطیلات نوروزی امسال را ۳۷ نفر اعلام کرده که این رقم نسبت به تعطیلات پارسال روزانه بیست نفر کاهش داشته است.

او در یک نشست خبری امروز دوشنبه (۱۹ فروردین) به تفصیل به آمار سوانح رانندگی در ایران اشاره کرده است.

تعطیلات مورد اشاره آقای هادیانفر از ۲۵ اسفند تا ۱۷ فروردین را دربر می‌گیرد.

مسافرتهای نوروزی امسال همزمان با وقوع سیل در بسیاری از نقاط ایران بود که با هشدار درباره خودداری از سفر یا تعویق آن همراه بود و بسیاری از خانواده‌ها ترجیح دادند سفر خود را به زمان دیگری موکول کنند یا دستکم مقصد خود را تغییر دهند.

شاید یکی از دلایل کاهش تعداد جانباختگان سفرهای نوروزی امسال سیل گسترده و کاهش تعداد سفرها باشد.

خودروی پراید با ۲۵ درصد، بالاترین سهم را در تصادفات جاده‌ای در نوروز امسال داشته
خودروی پراید با ۲۵ درصد، بالاترین سهم را در تصادفات جاده‌ای در نوروز امسال داشته

بر همین اساس بیشترین موارد کشته شدن به دلیل تصادفات رانندگی در نوروز ۹۸ در سوم فروردین اتفاق افتاد و ۱۴ فروردین شاهد کمترین موارد تصادفات منجر به فوت بود.

مانند سال‌های گذشته، خودروی پراید با ۲۵ درصد، بالاترین سهم را در تصادفات جاده‌ای در نوروز امسال داشته است.

بگفته پلیس راهور، بیش از ۶۰ درصد تصادفات نوروزی امسال، در سی کیلومتری شهرها اتفاق افتاده است؛ هر چند این آمار در مقایسه با سال گذشته اندکی تقلیل پیدا کرده است.

کمتر از نیمی از کل تصادفات نوروزی امسال مربوط به واژگونی خودروها بوده.

آقای هادیانفر همچنین تصویری کلی از وضعیت تصادفات در ایران در ده ماهه سال گذشته (۱۳۹۷) هم ارائه کرده است.

Ø°

مجموع کشته‌شدگان تصادفات درون و برون‌شهری در ۱۰ ماهه سال پیش در ایران، ۱۴ هزار و ۶۸۵ نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال ماقبل (۱۳۹۶) کمی افزایش داشت.

این آمار بطور رسمی توسط سازمان پزشکی قانونی ایران منتشر شده است.

بیش از ۵۴ درصد تصادفات ده ماهه سال گذشته مربوط به دو خودروی پراید و پژو بوده که پراید بالاترین سهم را در این تصادفات داشته است.

از مهمترین دلایل بالا بودن تلفات جاده‌ای در ایران آن می‌توان به سرعت زیاد، بی‌احتیاطی رانندگان و کیفیت جاده‌های این کشور اشاره کرد.

مشکلاتی نظیر استفاده از خودروهای فرسوده، غیراستاندارد بودن جاده‌ها و عدم توجه رانندگان به مقررات راهنمایی و رانندگی هم از دیگر عواملی است که کارشناسان به عنوان عوامل تشدید نرخ آمار مرگ و میر در حوادث رانندگی ایران به آنها اشاره می‌کنند.

سال گذشته تعداد خودروهای نویی که پلاک شدند حدود چهل درصد کاهش داشت
سال گذشته تعداد خودروهای نویی که پلاک شدند حدود چهل درصد کاهش داشت

کاهش شماره گذاری خودروهای صفر
به گفته رییس پلیس راهور نیروی انتظامی تعداد خودروهایی که در سال گذشته پلاک شدند به شدت کاهش یافت.

آقای هادیانفر گفته است: "در بحث خودروهای نو شماره ۹۵۲ هزار و ۸۳۴ دستگاه در سال ۹۷ پلاک شدند که نسبت به سال، کاهش ۴۰ درصدی داشت"

ارائه این آمار بنوعی موید کاهش تولید خودرو در ایران در سال گذشته است.

در سال ۹۷ کاهش تولید البته مختص به خودروهای سواری نبود؛ تولید کامیون، ون، وانت سال پیش روند مشابهی را دنبال کردند.

کاهش محسوس تولید خودرو در ایران از تابستان سال پیش آغاز شد؛ زمانی که در سایه تحریم‌های آمریکا نرخ ارز افزایش یافت.

دست‌اندرکاران بازار خودرو تامین قطعات خودرو که گریبانگیر بازار لوازم یدکی هم شده است را یکی از دلایل عمده کاهش تولید خودرو می‌دانند.

با خروج آمریکا از توافق هسته ای (برجام) با ایران، بخشی از تحریم های پیشین این کشور از جمله تحریم صنایع خودروسازی ایران از نیمه مرداد دوباره از سرگرفته شد و بعضی از شرکت های بزرگ خودروسازی بین‌المللی که با شرکت های ایرانی قرارداد همکاری داشتند، به فعالیت خود در ایران پایان دادند

با جدی‌تر شدن تحریم‌ها علیه ایران، تامین قطعات برای خودروسازان داخلی سخت‌تر شد و مراودات مالی آنها با دنیای خارج تنگ شد.

در سایه این تحولات اختلاف قیمت خودروهای ثبت نامی و بازار آزاد افزایش یافت تا جایی که قیمت پراید به بالای ۵۰ میلیون تومان هم رسید.

سال گذشته تعداد زیادی از شهروندان ایرانی برای خرید خودرو ثبت نام کرده بودند؛ اما نتوانستند در زمان مقرر خودروهای خود را تحویل بگیرند یا خودروسازان به دلیل به صرفه نبودن قیمت‌های خود را بالا بردند که این اعتراض گسترده مشتریان را به همراه داشت.

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.